• Κονδυλώματα HPV
  • Υποβλήθηκε 06/05/2023

Καλησπέρα σας! Είχα στείλει πριν καιρό αυτό το μνμ κ δέχτηκα τις απαντήσεις σας.. Είμαι 37 ετων, σε σχέση εδώ και 6 χρόνια χωρίς παιδί. Δεν έχω εμβολιαστεί με το εμβόλιο hpv, δεν έχω καπνίσει ποτέ και προσέχω όσο μπορώ την διατροφή μου.Κανω κάθε χρόνο τεστ Παπ εκτός από το 2022 κ το έκανα τώρα το 2023..μέχρι τώρα όλα τα Παπ ήταν καθαρά κ δεν είχα ποτέ θέμα γυναικολογικο... Σε αυτό το Παπ όμως το αποτέλεσμα ήταν: τραχηλική ενδοεπιθηλιακη βλάβη ελαφρού έως μετρίου βαθμού (CIN I-II) και HPV λοίμωξη του τραχήλου.. Κ από κάτω με αστερίσκο * υψηλόβαθμη ενδοεπιθηλιακη βλάβη τραχήλου μήτρας *Ταξινόμηση και κατά Bethesda 2014 Σύσταση:επανάληψη μετά 3μηνο, κολποσκόπηση , HPV DNA test Ο γιατρός μου σύστησε βιταμίνες κ colpofix για 3 μήνες κ επανάληψη τεστ Παπ .... Χθες παρέλαβα τα αποτελέσματα του επαναληπτικού τεστ Παπ που λένε τα εξής: η κυταρ εξέταση δείχνει ώριμα κύτταρα του πλακωδες επιθηλίου με ήπιες αλλοιώσεις του πυρήνα τους οι οποίες εγείρουν την υποψία λοίμωξης από HPV . Το επίχρισμα ταξινομείται ως άτυπα πλακωδη κύτταρα μη καθορισμένης σημασίας (ASC-US)κατά Bethesda Έκανα κ dna με αποτέλεσμα hpv 31 Τώρα μένει η κολποσκόπηση. Ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται μέσα σε τρεις μήνες να έχει τέτοια διαφορά το Παπ?? Κ επίσης υπάρχει περίπτωση η κολποσκόπηση να βγει καθαρή?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί κάντε τεστ κάθε τρίμηνο

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Έγιναν στο ίδιο κυτταρολογικό εργαστήριο; Γίνεται να αλλάξει η εικόνα διότι εξαρτάται πολύ από το επίπεδο υγείας του οργανισμού μας την κάθε ρινική περίοδο. Η κολποσκοπηση μπορεί να βγει καθαρή.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι μπορεί γιατί σε συνδυασμό με τη θεραπεία που κάνατε ο οργανισμός απαντάει και απομονώνει τον ιό, βέβαια την τελική και απόλυτα σωστή απάντηση θα την δώσουν οι βιοψίες από την κολποσκόπηση

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Φυσικα ! Αυτος ειναι κ ο λογος που σε ατοκες γυναικες με αλλοιωσεις εως κ cinII προτεινουμε παρακολουθηση με τακτικοτερο ελεγχο κ ενισχυση του ανοσοποιητικου(βιταμινες,διακοπη του καπνισματος κτλ).Οι HPV λοιμωξεις κατα μεγαλη πλειοψηφια καταστελλονται απο μονες τους σε 1 με 2 χρονια και ενα 10%θα προσχωρησει σε βαρυτερες βλαβες.Για εσας ειναι πολυ πιθανο ο κολποσκοπηση να δειξει μονο μια απλη hpv λοιμωξη και στο επομενο 6μηνο φυσιολογικο αποτελεσμα .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • μου παρουσιάζετε πολλές παραμέτρους και λεπτομέρειες που δεν μπορούν να λυθούν μέσω μηνυματων, εαν θέλτε εμπιστευτείτε τον ιατρό σας ή δοκιμάστε σε άλλον, πάντως σε CIN1 σε γυναίκα 30 έως 65 ετών, χωρίς προηγούμενο ιστορικό, συστήνεται έλεγχος με κολποσκόπηση και όχι επανέλεγχος με παπ και αναλόγως το αποτέλεσμα της κολποσκόπησης αποφασίζεται η περαιτέρω διαχείριση, το ascus δεν έχει σημασία σε αυτή την περίπτωση, διότι άλλο έπρεπ να γίνει.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, ναι είναι δυνατό να έχουμε τέτοια βελτίωση και αυτός είναι κ ο στόχος. Στην κολποσκοπηση μπορεί να μην υπάρχουν ιδιαίτερα ευρήματα τα οποία θα χρειαστούν λήψη βιοψιας. Πρέπει όμως να συνεχιστεί η παρακολούθηση.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Εξαρτάται από το ανοσοποιητικό κάθε ανθρώπου. Πάντως η στενή παρακολούθηση είναι απαραίτητη

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια