• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 08/01/2023

Καλησπερα . Παίρνω αντιβίωση vibramycin μαζί με ultra levure παρόλα αυτά κάθε φορά που παίρνω κάποια αντιβίωση βγάζω μύκητες στη ευαίσθητη περιοχή και ήδη έχω αρχίσει να νιώθω ενοχλήσεις από την ημέρα που έλαβα την αγωγή . Μπορω να παρω κάποια θεραπεία που θα βοηθήσει ; Παλιότερα μου έχουν δώσει το sporanox. Έχω κάνει καλλιέργεια πριν ξεκινήσω την αντιβίωση να ήταν καθαρή . Βρέθηκε στο σύντροφο μου Ουρεοπλασμα και έτσι ξεκινήσαμε το vibramycin.Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

9 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να λάβετε παράλληλα αντιμυκητιασική αγωγή.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • δεν έχετε καλή χλωρίδα κόλπου ενισχύστε την χλωρίδα σας

    Παπαϊωάννου Στέφανος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, θα συνεχίσετε τη θεραπεία για μύκητες όσο διάστημα παίρνετε την αντιβίωση και παράλληλα τα προβιοτικά.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η αντιβίωση vibramycin συνήθως δεν προκαλεί μυκητιασική κολπίτιδα. Από τη στιγμή που έχετε κάνει καλλιέργεια κι είναι αρνητική προτείνω 3 μέρες πλύσεις με φαρμακευτική σόδα και υπόθετα lomexin επίσης για 3 ημέρες..

    Κονδύλης Παύλος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άλιμος

  • Αν η καλλιεργεια σας ηταν αρνητικη γιατι πηρατε και εσεις αντιβιωση; το πολυ πολυ να κανατε αλλη μια καλλιεργεια μετα 10 μερες για σιγουρια. Τωρα παρτε καποιο αντιμυκητιασικο απο τον κολπο και μετα προβιοτικα απο τον κολπο επεισης.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Οι υποτροπιαζουσες μυκητιάσεις χρειάζονται ολιστική προσέγγιση για να αντιμετωπιστούν.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Ενδέχεται από την αγωγή που λάβατε να έχει διαταραχθεί η φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου σας. Στον κόλπο κάθε γυναίκας υπάρχουν χιλιάδες μικρόβια και μύκητες (περίπου στο 30% των γυναικών) που βρίσκονται σε ισορροπία κ δεν προκαλούν κανένα σύμπτωμα. Δυστυχώς λαμβάνοντας μια αντιβιοτική αγωγή μπορεί να σκοτώνουμε τα μικρόβια τα οποία προκαλούν μια λοίμωξη αλλά παράλληλα διαταράσσουμε και την ισορροπία των υπόλοιπων "καλών" μικροβίων. Υπάρχει περίπτωση να έχετε μια μυκητίαση και αυτή τη φορά. Με συγχωρείτε αλλά επειδή δε γνωρίζω κανένα στοιχείο του ιστορικού σας και δεν σας έχω εξετάσει θα ήταν λάθος μου να να σας παρέχω... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Μπορείτε όταν τελειώσετε με την αντιβίωση να βάλετε κάποιο αντιμυκητιασικό κατάλληλο για τον κόλπο σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • ναι χρειαζεται θεραπεια για μυκητες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας