• Vaginitis
  • Submitted on 08/01/2023

Καλησπερα . Παίρνω αντιβίωση vibramycin μαζί με ultra levure παρόλα αυτά κάθε φορά που παίρνω κάποια αντιβίωση βγάζω μύκητες στη ευαίσθητη περιοχή και ήδη έχω αρχίσει να νιώθω ενοχλήσεις από την ημέρα που έλαβα την αγωγή . Μπορω να παρω κάποια θεραπεία που θα βοηθήσει ; Παλιότερα μου έχουν δώσει το sporanox. Έχω κάνει καλλιέργεια πριν ξεκινήσω την αντιβίωση να ήταν καθαρή . Βρέθηκε στο σύντροφο μου Ουρεοπλασμα και έτσι ξεκινήσαμε το vibramycin.Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

9 specialists answered

  • Πρέπει να λάβετε παράλληλα αντιμυκητιασική αγωγή.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • δεν έχετε καλή χλωρίδα κόλπου ενισχύστε την χλωρίδα σας

    Papaioannou Stefanos (Deactivated account)

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Ionia

  • Καλησπέρα σας, θα συνεχίσετε τη θεραπεία για μύκητες όσο διάστημα παίρνετε την αντιβίωση και παράλληλα τα προβιοτικά.

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Η αντιβίωση vibramycin συνήθως δεν προκαλεί μυκητιασική κολπίτιδα. Από τη στιγμή που έχετε κάνει καλλιέργεια κι είναι αρνητική προτείνω 3 μέρες πλύσεις με φαρμακευτική σόδα και υπόθετα lomexin επίσης για 3 ημέρες..

    Κονδύλης Παύλος

    Gynecologist - Obstetrician

    Alimos

  • Αν η καλλιεργεια σας ηταν αρνητικη γιατι πηρατε και εσεις αντιβιωση; το πολυ πολυ να κανατε αλλη μια καλλιεργεια μετα 10 μερες για σιγουρια. Τωρα παρτε καποιο αντιμυκητιασικο απο τον κολπο και μετα προβιοτικα απο τον κολπο επεισης.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Οι υποτροπιαζουσες μυκητιάσεις χρειάζονται ολιστική προσέγγιση για να αντιμετωπιστούν.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα σας. Ενδέχεται από την αγωγή που λάβατε να έχει διαταραχθεί η φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου σας. Στον κόλπο κάθε γυναίκας υπάρχουν χιλιάδες μικρόβια και μύκητες (περίπου στο 30% των γυναικών) που βρίσκονται σε ισορροπία κ δεν προκαλούν κανένα σύμπτωμα. Δυστυχώς λαμβάνοντας μια αντιβιοτική αγωγή μπορεί να σκοτώνουμε τα μικρόβια τα οποία προκαλούν μια λοίμωξη αλλά παράλληλα διαταράσσουμε και την ισορροπία των υπόλοιπων "καλών" μικροβίων. Υπάρχει περίπτωση να έχετε μια μυκητίαση και αυτή τη φορά. Με συγχωρείτε αλλά επειδή δε γνωρίζω κανένα στοιχείο του ιστορικού σας και δεν σας έχω εξετάσει θα ήταν λάθος μου να να σας παρέχω... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Μπορείτε όταν τελειώσετε με την αντιβίωση να βάλετε κάποιο αντιμυκητιασικό κατάλληλο για τον κόλπο σας.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • ναι χρειαζεται θεραπεια για μυκητες

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki