• Κολπίτιδα
  • Υποβλήθηκε 18/03/2023

Καλημέρα σας, έπειτα από καλλιέργεια κολπικού υγρού η οποία βγήκε θετική για μύκητες η γιατρός μου πρότεινε τα υπόθετα eva mycosis. Τα έχω χρησιμοποιήσει για 8 βράδια ωστόσο τώρα έχω εμφανίσει μια μικρή ποσότητα αίματος. Υπάρχει περίπτωση να έχει προκληθεί από τα υπόθετα; Ανησυχώ μήπως μου δημιούργησαν κάποιο θέμα γιατί ένιωθα και λίγο κάψιμο κατά τη χρήση τους. Να σημειωθεί ότι η περίοδος για αυτό το μήνα είχε καθυστερήσει οπότε θα μπορούσε να είναι και από περίοδο. Απλά επειδή δεν έχω τη συνηθισμένη ροή περιόδου φοβάμαι μήπως έχει συμβεί κάτι με τα υπόθετα

5 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι μη φοβάσαι τα υπόθετα δεν κάνουν κάποιο πρόβλημα όμως καλό θα ήταν να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικού υγρού για να δούμε ποιο ακριβώς μύκητα έχουμε και να δώσουμε την κατάλληλη θεραπεία

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας, όχι δεν υπάρχει φόβος με τα υπόθετα

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Λίγο δύσκολο να έχει προκληθεί από τα υπόθετα εκτός αν έγινε κάποιο λάθος στην εφαρμογή τους.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τα υπόθετα είναι ακίνδυνα.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Νομίζω πως πρέπει να σας δεί ο γυναικολόγος ξανά να δει αν πέρασε η φλεγμονή και να κάνει υπέρηχο και ορμονολογικό έλεγχο.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία