• Κολονοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 25/06/2023

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΗ 3/2018 ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 3 ΕΙΜΑΙ 61 ΕΤΩΝ ΕΧΩ ΔΙΑΓΝΩΣΤΕΙ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ. ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΔΥΟ ΗΜΕΡΩΝ ΠΗΡΑ DICETEL KAI IBUTIN . ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΥΣΚΙΛΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΚΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΟΛΙΣ ΞΥΠΝΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΙΟΑΡΧΙΖΟΥΝ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ΣΟΥΒΛΙΕΣ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ. ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΑΙ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Εναλλαγές κενώσεων είναι αναμενόμενες με ευερέθιστο έντερο και δεν οφείλονται υποχρεωτικά στα φάρμακα.
    Δοκιμάστε προβιοτικά και να ξανακάνετε κολονοσκόπηση. 5 χρόνια είναι αρκετά.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ κύριε/κυρία, στην περίπτωση που ήταν κάποιος γιατρός που σας έδωσε DICETEL και IBUTIN μαζί, το πρώτο που θα σας συμβούλευα είναι να πάτε σε άλλον συνάδελφο που ξέρει πως αυτά τα δύο φάρμακα έχουν περίπου αντίθετους μηχανισμούς (ό,τι προωθεί το ένα ακυρώνεται από το άλλο).
    Εάν τον συνδυασμό αυτόν τον αποφασίσατε μόνος/η σας, σας συμβουλεύω να πάτε στον γιατρό σας τόσο για μίαν σωστή αγωγή όσο και για σωστή κλινική εξέταση των τρεχόντων συμπτωμάτων σας.

    Κολονοσκόπηση είναι καλό να κάνετε ανά 5 έτη το αργότερο, ή συχνότερα, ανάλογα με τα ευρήματα των προηγουμένων ενδοσκοπήσεων.
    Συμβουλευθείτε τον ιατρό σας!

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα