• Κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Καλησπέρα!! Είμαι 37 ετών!! Θα ήθελα να ρωτήσω έναν φυσικό θεραπευτή υπάρχει η πιθανότητα από κήλες στον αυχένα να υπάρχει πόνος σε θώρακα ώμο και πλάτη?? Έχω έναν καθημερινό πόνος στο θώρακα και στην περιοχή του στηθούς μαζί με ενοχλήσεις στον ώμο και στην πλάτη σχεδόν κάθε μέρα.... Έχω κάνει εξετάσεις σε τρεις καρδιολόγους μέσα σε τέσσερις μήνες και κανένας δεν μου βρίσκει πρόβλημα με την καρδιά.... Θα μπορούσε να είναι θέμα μυϊκό??? Πώς μπορώ να το καταλάβω ότι φταίει μυϊκό θέμα??? Επίσης έχω αρκετά παραπανισια κιλά που πήρα σε μικρό διάστημα Ευχαριστώ

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι θα μπορούσε...όπως κ το στρες θα το προκαλούσε...επίσης λίγα κιλά είναι οκ τα πολλά δημιουργούν θέματα αλλά περισσότερο στην μέση κ τα κάτω ακρα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Ναι θα μπορούσε να οφείλεται σε κήλη η κάποιο άλλο πρόβλημα στον αυχένα ή σε μυικό τραυματισμό ή υπέρχρήση! Είναι δύσκολο να το καταλάβετε μόνη σας , πηγαίνετε σε έναν γιατρό να σας εξετάσει και από κει και πέρα θα σας καθοδηγήσει!καλή συνέχεια και περαστικά σας!Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ορθοπεδικό.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΟΙ ΚΗΛΕΣ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ, ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑΤΕ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΚΑΙ Ο ΜΕΙΖΩΝ ΘΩΡΑΚΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΤΟ ΑΥΧΕΝΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ, ΟΠΩΣ ΕΚΒΟΕΣ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ, ΠΟΝΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΤΛ.

    Κεμερίδου Αικατερίνη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ,ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕΙ ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ
    ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΜΥΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Εαν κάποιοα κήλη στον αυχένα προκαλεί πόνο αυτός μπορεί να απλώνεται στον ώμο και ίσως ψηλά στην πλάτη. Να βρείτε ένα φυσικοθεραπευτή πιστοποιημένο στο manual therapy για να σας εξετάσει με λεπτομέρεια

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ναι θα μπορούσε να είναι από τον αυχένα, οπως επίσης θα μπορούσε να είναι μυικής προέλευσης ή να οφείλεται σε στρες. Απαιτείται μία συνεδρία για να αξιολογηθεί η κατάσταση σας

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Οι κήλες των αυχενικών δίσκων δεν προκαλούν συμπτώματα στη ράχη. μυϊκός πόνος θα μπορούσε να είναι, ένας ορθοπαιδικός μπορεί να σας κατευθύνει αφού σας εξετάσει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Θα μπορούσε να είναι μυϊκός πόνος αντανάκλασης , χρειάζεται σωστή φυσικοθεραπευτικη αξιολόγηση και κινησιοθεραπεια για να επανέλθει

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής