• Καθαρισμός δοντιών
  • Υποβλήθηκε 13/06/2023

Ο αποχρωματισμός των δοντιών από τροφές καφέ κ τσιγάρο αντιμετωπίζεται με τον οδοντίατριατικο καθαρισμό;

34 ειδικοί απάντησαν

  • Οι χρωστικες που εχουν εναποθετηθει στα δοντια λογω καθημερινων συνηθειων μπορουν να αφαιρεθουν με τον καθαρισμο. Ομως για να αλλαξει χρωματικος τονος του δοντιου ( να φαινεται σε συνολο το δοντι πιο λευκο), θα πρεπει να γινει λευκανση του φραγμου.

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Από αυτές της αιτίες ο καλός καθαρισμός αφαιρεί σε μεγάλο ποσοστό τους χρωματισμούς.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Σε αρκετο βαθμο ναι,εκτος αν προκειται για αποχρωματισμο που εχει φτασει στην οδοντινη των δοντιων σε περιπτωση που οι ριζες εχουν ελθει στην επιφανεια λογω υφιζησης των ουλων

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι σε ενα βαθμο

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • ΕΑΝ ΜΕ ΑΠΟΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΣΚΟΥΡΟΥΣ ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Με μια ειδική διαδικασία που γίνεται μετά τον καθαρισμό που λέγεται σοδοβολη.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Ο οδοντιατρικός καθαρισμός αφαιρεί τις εξωτερικές χρωστικές κ εναποθέσεις.
    Η λεύκανση κ άλλες θεραπείες παρόμοιου φάσματος αντιμετωπίζουν περαιτέρω κ διορθώνουν τον εσωτερικό αποχρωματισμό των δοντιών μας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ναι ακριβώς κ ισως χρειάζεται και λεύκανση αν δεν σας ικανοποιεί το χρώμα των δοντιών σας

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Με τον καθαρισμο απομακρυνονται μοναχα επιφανειακοι αποχρωματισμοι.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Εάν έχετε απλά χρωστικές τότε ναι και μάλιστα η λεύκανση θα βοηθούσε ακόμα περισσοτερο.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Σε κάποιες περιπτώσεις αντιμετωπίζεται με τον καθαρισμό, υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που χρειάζεται πρόσθετη λεύκανση. Σε κάθε περίπτωση εάν έχουμε μία εικόνα θα μπορέσουμε να σας απαντήσουμε πιό συγκεκριμένα. Μπορείτε να κλείσετε ένα ραντεβού και να σας ενημερώσουμε σχετικά με ό,τι χρειάζεστε.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Τι περισσότερες φορές ναι, αλλά όχι πάντα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • καποιες επιφανειακες χρωστικες φευγουν με τη στιλβωση των δοντιων , αλλαγη χρωματος επιτυγχανεται με τη λευκανση

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Αν εννοείτε την αλλαγή χρώματος των δοντιών, πιθανόν μετά τον καθαρισμό να έχετε βελτίωση μικρή. Αν υπάρχουν χρωστικές από τον καφέ και το τσιγάρο θα υπάρξει σίγουρα βελτίωση. Θα κάνετε τον καθαρισμό που πρέπει ένας καπνιστής να κάνει συχνότερα και θα δείτε το αποτέλεσμα αν σας ικανοποιεί.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ναι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Μόνο αν οι χρωστικές είναι επιφανειακές διαφορετικά μπορεί να αντιμετωπιστεί με λευκανση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Τις περισσότερες φορές απομακρύνονται με το καθαρισμό

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Ο χρωματισμός από τον καφέ και τις τροφές μπορεί να φύγει από τα δόντια με καθαρισμό, αλλά δεν θα αλλάξεις το χρώμα τους

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Εξαρτάται από το είδος του αποχρωματισμού πάντα ....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ο καθαρισμός αφαιρεί κυρίως την πέτρα .Αφαιρεί κ κάποιες επίμονες χρωστικές....Όμως υπάρχουν άλλες τεχνικές για αφαίρεση των χρωστικών από την επιφάνεια των δοντιών...σοδοβολη,λεύκανση,κα.

    Ευαγγελινού Κυριακή

    Οδοντίατρος

    Πλατεία Αττικής

  • Βέβαια! Με τη διαδικασία της στίλβωσης, με βουρτσάκι και ακόμα καλύτερα με σοδοβολή, αφαιρούνται αποτελεσματικά όλες οι χρωστικές.
    Δυστυχώς αν δεν αλλάξουν οι συνήθειές μας, καφές, τσιγάρο, αυτές θα επανέλθουν...

    Ρήγα Αικατερίνη & Συνεργάτες

    Citydentist Dental Clinic

    Ιλίσια

  • Πολυ συχνα ναι, αντιμετωπιζεται το προβλημα αυτο με τον οδοντιατρικο καθαρισμο.
    Σε περιπτωσεις με πιο βαθιες δυαχρωμιες, θα συζητησετε με τον οδοντριατρο και για αλλες μεθοδους αισθητικης αποκαταστασης

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Ναι,τα στιγματα απο τροφες,καφε κ τσιγαρο μπορουν να απομακρυνθουν με τον καθαρισμο,τη στιλβωση,οπως κ με την λευκανση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας γίνεται μια στιλβωση των δοντιών

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Με τον καθαρισμό η επιφάνεια των δοντιών καθαρίζεται από την πλάκα και την πέτρα, η οποία τις πολλές φορές εχει μια κίτρινη εως καφέ απόχρωση απο τις διάφορες χρωστικές. Επομένως τα δόντια φαίνεται να ασπρίζουν, επειδή στην ουσία καθαρίστηκαν. Αν στο τέλος της συνεδρίας του καθαρισμού γίνει και σοφοβολή, τότε αφαιρούνται ακόμα περισσότερες χρωστικές, που μπορεί να βρίσκονται σε μικρές κρύπτες ή ρωγμές του δοντιού.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Ναι και ειδικοτερα με σοδοβολη

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Ναι φυσικά
    Γίνεται με απορρόφηση με υπερήχους εργαλεία χειρός σοδοβοκη και στίλβωση στο ίδιο ραντεβού

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Βεβαιως!

    Χωραφά Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πολυ σωστά, με καθαρισμό στύλβωση και σωστη στοματική υγιεινή

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας, χαίρομαι για την συγκεκριμένη ερώτηση, διότι μου δίνετε την ευκαιρία, να ξεκαθαρίσουμε ένα ζήτημα, που φέρει πολλές παρεξηγήσεις: Όταν οι χρώσεις , οποιουδήποτε είδους , απλά κάθονται πάνω στο σμάλτο , είναι δηλαδή στο αρχικό στάδιο, ασφαλώς και αφαιρούνται ,με τον καθαρισμό* όταν όμως ο /η ασθενής , έχει πολλά χρόνια να κάνει καθαρισμό, όταν το σμάλτο δεν είναι λείο και είναι φθαρμένο, πράγμα φυσιολογικό ,με την πάροδο των χρόνων, όταν καταναλώνονται αμφιβόλου ποιότητος ποτά και καπνικά προϊόντα και το σμάλτο έχει ποτίσει , δεν φτάνει ένας καθαρισμός , προκειμένου να γίνει αποχρωματισμός.Χρειάζεται άλλη θεραπευτική προσέγγιση.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ο οδοντιατρικός καθαρισμός καθαρίζει της επιφανειακές χρωστικές. Εάν έχουν όμως διεισδύσει οι χρωστικές στα δόντια τότε μόνο η λεύκανση θα δώσει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Ναι και θα πρέπει να γίνεται τουλάχιστον κάθε έξι μήνες.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας,σε μεγάλο βαθμό ναι.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Βεβαιως!! Ενας βαθύς καθαρισμός,σε συνδοιασμο με στιλβωση συνήθως αρκει για να απομακρυνθουν όλες οι χρωστικές. Σε περιπτώσεις πιο έντονου αποχρωματισμου μπορεί να ακολουθήσει μία λεύκανση.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος