• Καθαρισμός δοντιών
  • Υποβλήθηκε 20/11/2023

Καλησπέρα έχω πέτρα στα δόντια με αποτέλεσμα να πρήζονται τα ούλα μου να πονάνε να αιμορραγούν και να υπάρχει κακοσμία του στόματος Αυτό χρειάζεται απλό καθαρισμό της πέτρας ή βαθύ καθαρισμό ? Ευχαριστώ πολύ

17 ειδικοί απάντησαν

  • Πρώτα γίνεται ο καθαρισμός να φύγει όλη η πέτρα που υπάρχει και μετά βάση της Εξέτασης αν υπάρχουν θύλακες και χρειάζεται πιο βαθύς καθαρισμός θα σας πληροφορήσει ο οδοντίατρος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλημέρα. Χρειάζεται κλινική εξέταση για να να απαντηθεί το ερώτημα αυτό. Καθαρισμό της πέτρας χρειάζεται να γίνει αλλά δεν ξέρουμε εάν υπάρχει και σε βάθος η πέτρα κάτω από τα ούλα στην ρίζα.

    Μανάκου Ελένη

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Εξαρταται απο τον βαθμο της φλεγμονης που εχετε στα ουλα σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι μια καλή αξιολόγηση της κατάστασης σας και στη συνέχεια σωστή διάγνωση. Σίγουρα η αποτρύγωση είναι απαραίτητη, αλλά στη συνέχεια ο οδοντίατρος θα αποφασίσει αν χρειάζεται επιπλέον θεραπεία για ουλίτιδα ή περιοδοντική νόσο.

    Stertsios Dental

    Οδοντίατρος

    Άρτα

  • Ο καθαρισμός των δοντιών θα πρέπει να γίνεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια φορά το χρόνο , σε παρά πολλές περιπτώσεις 2 φορές το χρόνο . Σίγουρα χρειάζεται να κάνετε καθαρισμό και μετά βλέπουμε εάν πρέπει να προχωρήσουμε σε κάποια άλλη θεραπεία , μπορεί το πρόβλημα σας να είναι πιο απλό . Για οποιαδήποτε ερώτηση καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Απλό καθαρισμό της πέτρας

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Χαίρεται! Πρέπει να σας δουμε για να σαςωπουμε πριν ξεκινήσουμε τη θεραπεία. Βαθυ καθαρισμό κάνουμε όταν έχουμε αφήσει πολυ καιρό τα ουλα άρρωστα . Μετά αρρωσταίνει το κόκαλο κ δεν πρηζεται όπως τα ουλα αλλά χάνεται. Τότε πάμε πιο βαθειά.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας! Χρειάζεστε μια αποτελεσματική θεραπεία στα ούλα σας και όλα αυτά τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν. Το πόσο βαθύς θα είναι ο καθαρισμός εξαρτάται από το βάθος που φτάνει η πέτρα. Αυτό θα το κρίνει ο οδοντίατρος μετά από κλινική εξέταση.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Πιθανον να χρειαστει κ βαθυ καθαρισμο ανα τεταρτημοριο.αυτο θα εκτιμηθει ακτινογραφικα κ κλινικα πρωτα.αν πχ η εξεταση δειξει οτι υπαρχει υποουλικη τρυγια (πετρα) η οποια δηλαδη βρισκεται κατω απο το επιπεδο των ουλων η αν υπαρχουν βαθεις περιοδοντικοι θυλακοι τοτε ο βαθυς καθαρισμος ειναι η λυση επιλογης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρώτα θεραπεία ουλίτιδας ( απλός καθαρισμός). Μετά ή κατα την διάρκεια αν υπάρχουν ενδείξεις βαθύ καθαρισμό

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Για αρχή χρειάζεται απλό καθαρισμό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας*από την περιγραφή σας, μάλλον έχετε ουλίτιδα ή περιοδοντίτιδα(αυτό χρειάζεται διάγνωση στο ιατρείο) . Πρέπει να κάνετε την ανάλογη θεραπεία.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας, με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε το στόμα σας χρειάζεται θεραπεία ουλίτιδας, η οποία αποτελείται από πολύ καλό και βαθύ οδοντιατρικό καθαρισμό, καλό & συχνό βούρτσισμα των δοντιών με χρησιμοποίηση και μέσων μεσοδοντίου καθαρισμού (οδοντικό νήμα και μεσοδόντια βουρτσάκια όπου αυτό είναι απαραίτητο) καθώς και χρήση στοματοπλύματος χλωρεξιδίνης 0,2% για 2 εβδομάδες.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αυτό θα το διαπιστώσει ο ειδικος μετά την κλινική και ακτινογραφικη εξέταση
    Πανρως σε κάθε περίπτωση θα σας συμβούλευα να μην αφήνετε να περάσει καιρός όταν διαπιστώνετε ότι έχετε τέτοιο πρόβλημα με τα ούλα σας και να κάνετε πιο συχνές τις οδοντιατρικες σας επισκέψεις

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • νομιζω οτι χρειαζεστε και ακτινογραφικο και κληνικο ελεγχο ωστε ο οδοντιατρος σας να σας καθοδηγησει με ασφαλεια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Χρειαζεστε εναν βαθυ και επιμελημενο καθαρισμο σε ολα σας τα δοντια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,ξεκινήστε με έναν απλό καθαρισμό και θα σας πει ο γιατρός σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό