• Καθαρισμός δοντιών
  • Υποβλήθηκε 04/08/2023

Γίνεται να κάνω καθαρισμό ενώ έχω λίγο τερηδόνα σε μερικά δόντια?

22 ειδικοί απάντησαν

  • Γίνεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Γινεται.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπερα. Βεβαιως και μπορείτε να κάνετε καθαρισμό ανεξάρτητα από τις τερηδόνες

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Γίνεται και επιβάλλεται πριν γίνουν τα σφραγίσματα ώστε να μην υπάρχει ουλίτιδα και να είναι καθαρές οι επιφάνειες των δοντιών για πιο αποτελεσματική συγκόλληση των υλικών

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,εννοείται και μπορείτε.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Βεβαίως γίνεται.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ναι,δεν επηρεαζει η τερηδονα με καποιο τροπο.

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Φυσικά. Ο καθαρισμός κ η εκμάθηση στοματικής υγιεινής πρέπει να προηγούνται , όταν αυτό είναι εφικτό, ορισμένων οδοντιατρικών αποκαταστάσεων, όπως πχ σφραγίσματα.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ναι γίνεται.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Ναι μπορείτε να κάνετε καθαρισμό δοντιών.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Επιβάλλεται να κάνεις καθαρισμό πάντα...

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ναι,γινεται.ο καθαρισμος εχει να κανει με τα ουλα κ το περιοδοντιο,οχι με τα δοντια.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι αλλά θα πρέπει να αποκαταστήσετε σύντομα τις τερηδόνες.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Με τον καθαρισμό αφαιρούμε την πέτρα που έχει δημιουργηθεί στις οδοντικες επιφάνειες για αποφυγή ουλίτιδας. Δεν σχετίζεται με την τερηδόνα. Μπορείτε να κάνετε καθαρισμό. Καλό θα ήταν να αντιμετωπίσετε και την τερηδονα (με σφραγισματα πιθανότατα) σε δεύτερο χρονο.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, ο καθαρισμός είναι απαραίτητος πριν από οποιαδήποτε οδοντιατρική εργασία.

    Θεοδωρακέλλη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Ναι φυσικά

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα τ, φυσικά και γίνεται.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Σαφώς κσι γίνεται.Ανεξαρτητες οι δύο θεραπείες

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • εννοειται πως ναι

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Φυσικα και γινεται

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι, είναι δυνατό να κάνετε τον καθαρισμό σας, αλλά θα πρέπει αμέσως μετά να αντιμετωπίσετε και την τερηδόνα σας.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι