• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα σας κάνω 15 χρόνια θεραπεία για κατάθλιψη είχα κατάθλιψη και τάσεις να βλάβη τον εαυτό μου δεν έχω ξανακυλήσει τόσα χρόνια επειδή έχω ζάχαρο έκανα ένεση που αδυνατίζει και τότε έπαθα κρίσεις πανικού και πάντα όταν λίγο πέφτω φοβάμαι μην έχω πάθει τα ίδια τώρα έχουν περάσει 5 μέρες και νιώθω λίγο πιο χαλαρή για εμένα δεν νομίζω ότι έχω κατάθλιψη πάλι περνώ εφεξολ 150 δυο την ημέρα και το βράδυ σερεκουελ πιστεύω απλά ότι έχω πάθει φοβία και μόλις νιώσω περίεργα νομίζω ότι έχω πάθει τα ίδια και ότι με πείραξε αυτή η ένεση γιατί και παλιά έπεφτα άνθρωπος είμαι αλλά αμέσως σε Τρις μέρες συνερχόμουνα πιο πολύ το πάθαινα όταν περίμενα να αδιαθετήσω και τώρα περιμένω σε λίγες μέρες εσείς τι πιστεύεται;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Παίρνετε πολύ καιρό φάρμακα μην τα κόψετε μόνη σας μιλήστε με τον γιατρό σας και βρείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας που να ταιριάξετε και να δουλέψετε μαζί ότι σας απασχολεί φοβίες αγχοι κλπ , μπορεί να έχετε προεμμηνορροϊκό σύνδρομο που επηρεάζει την διάθεση αλλά είναι ακίνδυνο ! , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,
    Είναι θετικό που έχετε περάσει πάνω από 15 χρόνια θεραπείας και δεν έχετε ξαναέρθει στην καταθλιπτική κατάσταση που αναφέρετε.
    Είναι σημαντικό να ακολουθήσετε τη θεραπεία σας και να αναγνωρίσετε τη σημασία και την σπουδαιότητα της άποψης ενός ψυχολόγου, ψυχοθεραπευτή ο οποίος μπορεί να σας βοηθήσει περαιτέρω στην κατάστασή που αντιμετωπίζετε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, πέρα από τα φάρμακα θα χρειαστεί κι αρκετή ψυχοθεραπεία για να βοηθηθείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός