• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 19/12/2022

ποσο χρονο πονας μετα απο καταγμα

19 ειδικοί απάντησαν

  • 30 με 50 ημέρες αποκατάστασης.συνηθως με την ακινητοποίηση δεν ποναει

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Μετά την ακινητοποίησή του με νάρθηκα ή αλλιώς, πρέπει να υπάρχει άμεση ανακούφιση. Πιθανόν κάποιες μέρες να πρέπει να παίρνεις κάποια παυσίπονα.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • εξαιρετικά γενική ερώτηση, αλλά αν ο πονος επιμενει πανω από 8-12 εβδομαδες απο ενα κάταγμα τότε αυτό χρήζει νέας απεικονιστικής και κλινικής εξέτασης

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αναλογα. 6-8 εβδομαδες

    Αντωνιάδης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πάφος

  • Δεν υπαρχει ακριβείς χρονος. Εαν αντιμετωπιστεί σωστα και έγκαιρα ο πονος διαρκεί για μερικες ημερες. Ο πονος μετα απο καταγμα υποχωρεί μερικες ημερες Αφου επέλθει σταθεροποίηση του κατάγματος, είτε αυτη γινει χειρουργικά είτε με τοποθέτηση γύψου.παρακαλω επικοινωνήστε στα τηλεφωνα μας για περεταίρω εκτίμηση.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται το καταγμα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Αναλόγως, αν σταθεροποιηθεί χειρουργικά ή όχι. Συνήθως όμως ο πόνος μειώνεται σημαντικά μετά την πρώτη εβδομάδα.

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Αναλόγως τον τύπο του κατάγματος , το σημείο που έχουμε υποστεί το κάταγμα και ανάλογα την αντιμετώπιση ( συντηρητική ή χειρουργική ) που θα ακολουθήσετε με τον γιατρό σας .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ. ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΟΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 - 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΛΙΚΑ ΟΣΤΕΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται απο το κάταγμα ( χρειάζεται Ro και επανέλεγχος )

    Χρηστογεώργος Παύλος

    Ορθοπαιδικός

    Γλυφάδα

  • Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση, κάθε κάταγμα είναι διαφορετικό, αν βοηθά περίπου 3 με 4 εβδομάδες

    Τριανταφυλλίδης Παντελής

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Ανάλογα με το είδος του κατάγματος και την περιοχή του κατάγματος. Συνήθως, άν όλα είναι σωστά πονά τις πρώτες μέρες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Εξαρτάται από το κάταγμα και την αντιμετώπισή του. Σίγουρα όμως τις πρώτες 2-4 εβδομάδες, αναλόγως της εντόπισης, της μορφής του κατάγματος και της μεθόδου που χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση.

    Φωτόπουλος Βασίλειος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός

    Μαρούσι

  • Κανονικά με την σωστή ανάταξη και ακινητοποίηση στο νάρθηκα ο πόνος πρέπει να σταματήσει

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • αναλόγως το κάταγμα και τον οργανισμό

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Εξαρτάται το κάταγμα συνήθως τις πρωτες 15 μέρες.

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Δεν υπάρχει σωστή και ακριβής απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Μπορεί για μήνες να ενοχλεί.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται απο τον τύπο του κατάγματος…

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα