• Fracture
  • Submitted on 19/12/2022

ποσο χρονο πονας μετα απο καταγμα

19 specialists answered

  • 30 με 50 ημέρες αποκατάστασης.συνηθως με την ακινητοποίηση δεν ποναει

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Μετά την ακινητοποίησή του με νάρθηκα ή αλλιώς, πρέπει να υπάρχει άμεση ανακούφιση. Πιθανόν κάποιες μέρες να πρέπει να παίρνεις κάποια παυσίπονα.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • εξαιρετικά γενική ερώτηση, αλλά αν ο πονος επιμενει πανω από 8-12 εβδομαδες απο ενα κάταγμα τότε αυτό χρήζει νέας απεικονιστικής και κλινικής εξέτασης

    Keramaris Nikolaos (Deactivated account)

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Platia Mavili

  • Αναλογα. 6-8 εβδομαδες

    Antoniadis Georgios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pafos

  • Δεν υπαρχει ακριβείς χρονος. Εαν αντιμετωπιστεί σωστα και έγκαιρα ο πονος διαρκεί για μερικες ημερες. Ο πονος μετα απο καταγμα υποχωρεί μερικες ημερες Αφου επέλθει σταθεροποίηση του κατάγματος, είτε αυτη γινει χειρουργικά είτε με τοποθέτηση γύψου.παρακαλω επικοινωνήστε στα τηλεφωνα μας για περεταίρω εκτίμηση.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Εξαρτάται το καταγμα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Αναλόγως, αν σταθεροποιηθεί χειρουργικά ή όχι. Συνήθως όμως ο πόνος μειώνεται σημαντικά μετά την πρώτη εβδομάδα.

    Dr Kasimatis Georgios, FEBOT, FEBHS

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Neo Irakleio

  • Αναλόγως τον τύπο του κατάγματος , το σημείο που έχουμε υποστεί το κάταγμα και ανάλογα την αντιμετώπιση ( συντηρητική ή χειρουργική ) που θα ακολουθήσετε με τον γιατρό σας .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ, ΤΟ ΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΗ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ. ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΟΣΤΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 - 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΥΛΙΚΑ ΟΣΤΕΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Εξαρτάται απο το κάταγμα ( χρειάζεται Ro και επανέλεγχος )

    Hristogeorgos Paulos

    Ορθοπαιδικός

    Glyfada

  • Δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη απάντηση, κάθε κάταγμα είναι διαφορετικό, αν βοηθά περίπου 3 με 4 εβδομάδες

    Triantafyllidis Pantelis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Galatsi

  • Ανάλογα με το είδος του κατάγματος και την περιοχή του κατάγματος. Συνήθως, άν όλα είναι σωστά πονά τις πρώτες μέρες.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Εξαρτάται από το κάταγμα και την αντιμετώπισή του. Σίγουρα όμως τις πρώτες 2-4 εβδομάδες, αναλόγως της εντόπισης, της μορφής του κατάγματος και της μεθόδου που χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση.

    Fotopoulos Vasileios (Deactivated account)

    Ορθοπαιδικός

    Marousi

  • Κανονικά με την σωστή ανάταξη και ακινητοποίηση στο νάρθηκα ο πόνος πρέπει να σταματήσει

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • αναλόγως το κάταγμα και τον οργανισμό

    Παθιάκης Ιωάννης

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Εξαρτάται το κάταγμα συνήθως τις πρωτες 15 μέρες.

    Paulidis Ioannis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Acharnes

  • Δεν υπάρχει σωστή και ακριβής απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Μπορεί για μήνες να ενοχλεί.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Εξαρτάται απο τον τύπο του κατάγματος…

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada