• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 19/12/2022

Έχω κάταγμα στον αστράγαλο στο αριστερό πόδι και τοποθετήθηκε σε νάρθηκα και κάταγμα στο αριστερό χέρι στον καρπό και τοποθετήθηκε σε γυπσον. Έχουν περάσει 2 βδομάδες και έχω πόνο ακόμη είναι φυσιολογικό;

23 ειδικοί απάντησαν

  • Απόλυτα.το κάταγμα αστραγάλου ίσως χρειαστεί παρακολούθηση με μαγνητική στους 3 μηνες

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Για τον αστράγαλο, μάλλον ναί, για το χέρι μάλλον όχι. Αν δεν έχω κλινική εικόνα και ακτινολογικό έλεγχο δεν μπορώ να εκφέρω απόλυτη γνώμη. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει λόγος, μπορείτε να έλθετε από το ιατρείο για έλεγχο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • ναι εφ' όσον ο πόνος αντιμετωπίζεται με παυσίπονα (ειδάλλως θα πρέπει να το συζητησετε με το θεραποντα γιατρό σας), αλλά πρέπει να παρακολουθείσθε τακτικα (ανά 2-3 εβδομαδες) με ακτινογραφίες και κλινική εξεταση, ώστε να μη διαφύγει καποια μετατόπιση των καταγμάτων

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Ο πονος μετα απο καταγμα υποχωρεί μερικες ημερες Αφου επέλθει σταθεροποίηση του κατάγματος, είτε αυτη γινει χειρουργικά είτε με τοποθέτηση γύψου.παρακαλω επικοινωνήστε στα τηλεφωνα μας για περεταίρω εκτίμηση.

    Δρ. Πισκοπάκης Νικόλαος & Συνεργάτες

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Φυσιολογικό
    Ο πόνος περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται με την ακινητοποίηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Μπορεί να μην είναι καλά ακινητοποιημένα, γιατί όταν υποχωρήσει το οίδημα και ξεπρηστούν τα άκρα, ο γύψος ή ο νάρθηκας μπορεί να έχουν χαλαρώσει και να μην εφαρμόζουν καλά.

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Πάντα σημαντικός παράγοντας είναι ο τύπος του κατάγματος αλλά και η αποφυγή χρήσης και φόρτισης του πάσχοντος σκέλους. Για τα πράγματα του κάτω άκρου σημαντική είναι η αποφόρτιση, η χρήση βακτηρίας αλλά και η ανύψωση του σκέλους κατά την ανάπαυση. Για τα κατάγματα του άνω άκρου πάντα γίνεται χρήση ανάρτησης(φάκελος).
    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι φυσιολογικό να έχουμε πόνο ή ενοχλήσεις , φυσικά θα πρέπει να ελέγξουμε τον γύψο ή τον νάρθηκα αν πιέζει σε κάποιο σημείο .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΚΟΜΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΑΦΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΚΡΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΕ ΑΝΑΡΡΟΠΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΠΗΧΕΟΚΑΡΠΙΚΗΣ Α ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ. ΤΟ ΟΙΔΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΑΚΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ "ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ" ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΑΙΤΙΟ ΠΟΝΟΥ. ΑΛΛΗ ΑΙΤΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΧΕΟΚΑΡΠΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟΤΕΡΗ ΓΥΨΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΑ Ο ΓΥΨΟΣ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΧΑΣΗ ΤΟΥ ΓΥΨΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΟΥ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΘΕΙ Η ΕΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜ... Διάβασε περισσότερα

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ο πόνος μετά από κάταγμα (είτε σε συντηρητική είτε χειρουργική αντιμετώπιση) εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Η αρχική επίσης αξιολόγηση του κατάγματος και της βλάβης στα μαλακά μόρια είναι σημαντική.Στην περίπτωση τοποθέτησης γύψου η σταθερότερη δυνατή ακινητοποίηση παίζει σημαντικό ρόλο. Μετά την απόφαση για συντηρητική αγωγή συνήθως επανελέγχεται (στις 10 ημέρες) από το θεράπων ο ασθενής και πιθανώς γίνεται νέος ακτινολογικός έλεγχος για να βεβαιωθεί η διατήρηση της ανάταξης. Σε κάθε περίπτωση συνιστώ επανεκτίμηση από το θεράποντα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • είναι απο την ίδια πλευρά άρα παραμένει λιγο ακόμη ο πόνος λογω της χρήσης ( χρειάζεται Ro και επανέλεγχος )

    Χρηστογεώργος Παύλος

    Ορθοπαιδικός

    Γλυφάδα

  • τα περισσότερα κατάγματα πονάνε για μερικές εβδομάδες γι αυτό και χορηγούνται από το Ορθοπαιδικό παυσίπονα. Πρέπει ο γύψος να μην είναι πολύ σφικτός και να δε δει άμεσα Ορθοπαιδικός σε επανεξέταση

    Τριανταφυλλίδης Παντελής

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γαλάτσι

  • Είναι πολύ πιθανό να συνεχίσετε να πονάτε και για 2ή και 3 εβδομάδες μετά από ένα κάταγμα. Συνήθως ο πόνος αρχιζει να υποχωρεί μετά την 4η εβδομάδα. Προϋπόθεση είναι το κάταγμα να βρίσκεται σε σωστή ανάταξη, διαφορετικά οι ενοχλήσεις θα συνεχιστούν περισσότερο καιρό.

    Φωτόπουλος Βασίλειος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο σοβαρό είναι το κάταγμα. Αν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε την ακτινογραφία σας και να σας απαντήσω μετά.

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Ναί είναι. Ανάλογα, φυσικά , με τον τύπο του κατάγματος στήν κάθε περιοχή, με την ανάταξη που μπορεί να έχει γίνει, άν είναι σωστή ή όχι και πόσο σωστή είναι αυτή και ανάλογα με την ακινητοποίηση που έγινε άν είναι η ορθή ή όχι. Είναι πολλές οι παράμετροι που αξιολογούνται για να απαντηθεί σωστά και με ακρίβεια το ερώτημά σας. Με κλινική εξέταση μπορεί να απαντηθεί με επιστημονική ορθότητα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Τα κατάγματα που αναφέρετε απαιτούν χρόνο αποθεραπείας περίπου έξι εβδομάδων. Ο πόνος σταδιακά θα μειώνεται. Αν παραμένει ο πόνος αμείωτος, θα πρέπει να το αναφέρετε στο γιατρό σας και να γίνει μια επανεκτίμηση με νέα ακτινογραφία και έλεγχο του γύψου (πιθανή πίεση λόγω οιδήματος).

    Λάλλος Στέργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται απο το είδος του κατάγματος και το είδος του νάρθηκα που έχει τοποθετηθεί. Δεν θα πρέπει να πονάει βασικά. Πρέπει να σας δεί Ορθοπαιδικός όμως σύντομα. Ίσως χρειστεί τροποποίηση του νάρθηκα.

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • κσλύτερα να το δει κάποιος ιατρός για να λάβετε μια υπεύθυνη απάντηση

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Εάν δεν βελτιώνεται ο πονος πρεπει να το δει γιατρός

    Παυλίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αχαρνές

  • Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Βέβαια ελπίζω το κάταγμα της ποδοκνημικης και του καρπού να μην είναι ενδο αρθρικά, και σας επηρεάσουν εφ όρου ζωής τη λειτουργία των αρθρώσεων. Καλή σας ανάρρωση.

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Είναι φυσιολογικό να πονάτε, πρέπει όμως σίγουρα να πάτε για επαναξέταση και νέες ακτινογραφίες για να δείτε ότι όλα είναι καλά.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεστε επανέλεγχο και νέες ακτινογραφίες…

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα