• Fracture
  • Submitted on 19/12/2022

Έχω κάταγμα στον αστράγαλο στο αριστερό πόδι και τοποθετήθηκε σε νάρθηκα και κάταγμα στο αριστερό χέρι στον καρπό και τοποθετήθηκε σε γυπσον. Έχουν περάσει 2 βδομάδες και έχω πόνο ακόμη είναι φυσιολογικό;

23 specialists answered

  • Απόλυτα.το κάταγμα αστραγάλου ίσως χρειαστεί παρακολούθηση με μαγνητική στους 3 μηνες

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Pyrgos

  • Για τον αστράγαλο, μάλλον ναί, για το χέρι μάλλον όχι. Αν δεν έχω κλινική εικόνα και ακτινολογικό έλεγχο δεν μπορώ να εκφέρω απόλυτη γνώμη. Αν θεωρείτε ότι υπάρχει λόγος, μπορείτε να έλθετε από το ιατρείο για έλεγχο.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • ναι εφ' όσον ο πόνος αντιμετωπίζεται με παυσίπονα (ειδάλλως θα πρέπει να το συζητησετε με το θεραποντα γιατρό σας), αλλά πρέπει να παρακολουθείσθε τακτικα (ανά 2-3 εβδομαδες) με ακτινογραφίες και κλινική εξεταση, ώστε να μη διαφύγει καποια μετατόπιση των καταγμάτων

    Keramaris Nikolaos (Deactivated account)

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Platia Mavili

  • Ο πονος μετα απο καταγμα υποχωρεί μερικες ημερες Αφου επέλθει σταθεροποίηση του κατάγματος, είτε αυτη γινει χειρουργικά είτε με τοποθέτηση γύψου.παρακαλω επικοινωνήστε στα τηλεφωνα μας για περεταίρω εκτίμηση.

    Piskopakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Marousi

  • Φυσιολογικό
    Ο πόνος περιορίζεται αλλά δεν εξαλείφεται με την ακινητοποίηση

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Μπορεί να μην είναι καλά ακινητοποιημένα, γιατί όταν υποχωρήσει το οίδημα και ξεπρηστούν τα άκρα, ο γύψος ή ο νάρθηκας μπορεί να έχουν χαλαρώσει και να μην εφαρμόζουν καλά.

    Dr Kasimatis Georgios, FEBOT, FEBHS

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Neo Irakleio

  • Πάντα σημαντικός παράγοντας είναι ο τύπος του κατάγματος αλλά και η αποφυγή χρήσης και φόρτισης του πάσχοντος σκέλους. Για τα πράγματα του κάτω άκρου σημαντική είναι η αποφόρτιση, η χρήση βακτηρίας αλλά και η ανύψωση του σκέλους κατά την ανάπαυση. Για τα κατάγματα του άνω άκρου πάντα γίνεται χρήση ανάρτησης(φάκελος).
    Με εκτίμηση

    Siopis Christos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Είναι φυσιολογικό να έχουμε πόνο ή ενοχλήσεις , φυσικά θα πρέπει να ελέγξουμε τον γύψο ή τον νάρθηκα αν πιέζει σε κάποιο σημείο .

    Φλώρος Ευάγγελος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΙΓΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΚΟΜΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΑΦΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΑΚΡΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΕ ΑΝΑΡΡΟΠΗ ΘΕΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΠΗΧΕΟΚΑΡΠΙΚΗΣ Α ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΣΕ ΑΝΑΡΤΗΣΗ. ΤΟ ΟΙΔΗΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΕΙ ΑΝ ΤΑ ΑΚΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ "ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ" ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΕΙ ΑΙΤΙΟ ΠΟΝΟΥ. ΑΛΛΗ ΑΙΤΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΧΕΟΚΑΡΠΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟΤΕΡΗ ΓΥΨΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΦΙΧΤΑ Ο ΓΥΨΟΣ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΧΑΣΗ ΤΟΥ ΓΥΨΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΟΥ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΦΟΡΗΘΕΙ Η ΕΣΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΓΜ... Read more

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Ο πόνος μετά από κάταγμα (είτε σε συντηρητική είτε χειρουργική αντιμετώπιση) εξαρτάται από διάφορες παραμέτρους. Η αρχική επίσης αξιολόγηση του κατάγματος και της βλάβης στα μαλακά μόρια είναι σημαντική.Στην περίπτωση τοποθέτησης γύψου η σταθερότερη δυνατή ακινητοποίηση παίζει σημαντικό ρόλο. Μετά την απόφαση για συντηρητική αγωγή συνήθως επανελέγχεται (στις 10 ημέρες) από το θεράπων ο ασθενής και πιθανώς γίνεται νέος ακτινολογικός έλεγχος για να βεβαιωθεί η διατήρηση της ανάταξης. Σε κάθε περίπτωση συνιστώ επανεκτίμηση από το θεράποντα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • είναι απο την ίδια πλευρά άρα παραμένει λιγο ακόμη ο πόνος λογω της χρήσης ( χρειάζεται Ro και επανέλεγχος )

    Hristogeorgos Paulos

    Ορθοπαιδικός

    Glyfada

  • τα περισσότερα κατάγματα πονάνε για μερικές εβδομάδες γι αυτό και χορηγούνται από το Ορθοπαιδικό παυσίπονα. Πρέπει ο γύψος να μην είναι πολύ σφικτός και να δε δει άμεσα Ορθοπαιδικός σε επανεξέταση

    Triantafyllidis Pantelis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Galatsi

  • Είναι πολύ πιθανό να συνεχίσετε να πονάτε και για 2ή και 3 εβδομάδες μετά από ένα κάταγμα. Συνήθως ο πόνος αρχιζει να υποχωρεί μετά την 4η εβδομάδα. Προϋπόθεση είναι το κάταγμα να βρίσκεται σε σωστή ανάταξη, διαφορετικά οι ενοχλήσεις θα συνεχιστούν περισσότερο καιρό.

    Fotopoulos Vasileios (Deactivated account)

    Ορθοπαιδικός

    Marousi

  • Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο σοβαρό είναι το κάταγμα. Αν θέλετε μπορείτε να μου στείλετε την ακτινογραφία σας και να σας απαντήσω μετά.

    Μαρκόπουλος Χρήστος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Ναί είναι. Ανάλογα, φυσικά , με τον τύπο του κατάγματος στήν κάθε περιοχή, με την ανάταξη που μπορεί να έχει γίνει, άν είναι σωστή ή όχι και πόσο σωστή είναι αυτή και ανάλογα με την ακινητοποίηση που έγινε άν είναι η ορθή ή όχι. Είναι πολλές οι παράμετροι που αξιολογούνται για να απαντηθεί σωστά και με ακρίβεια το ερώτημά σας. Με κλινική εξέταση μπορεί να απαντηθεί με επιστημονική ορθότητα.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • Τα κατάγματα που αναφέρετε απαιτούν χρόνο αποθεραπείας περίπου έξι εβδομάδων. Ο πόνος σταδιακά θα μειώνεται. Αν παραμένει ο πόνος αμείωτος, θα πρέπει να το αναφέρετε στο γιατρό σας και να γίνει μια επανεκτίμηση με νέα ακτινογραφία και έλεγχο του γύψου (πιθανή πίεση λόγω οιδήματος).

    Lallos Stergios, MD, MSc

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Agia Paraskevi

  • Καλησπέρα σας. Εξαρτάται απο το είδος του κατάγματος και το είδος του νάρθηκα που έχει τοποθετηθεί. Δεν θα πρέπει να πονάει βασικά. Πρέπει να σας δεί Ορθοπαιδικός όμως σύντομα. Ίσως χρειστεί τροποποίηση του νάρθηκα.

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • κσλύτερα να το δει κάποιος ιατρός για να λάβετε μια υπεύθυνη απάντηση

    Παθιάκης Ιωάννης

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Εάν δεν βελτιώνεται ο πονος πρεπει να το δει γιατρός

    Paulidis Ioannis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Acharnes

  • Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Βέβαια ελπίζω το κάταγμα της ποδοκνημικης και του καρπού να μην είναι ενδο αρθρικά, και σας επηρεάσουν εφ όρου ζωής τη λειτουργία των αρθρώσεων. Καλή σας ανάρρωση.

    Σαλαμαλίκης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Peristeri

  • Είναι φυσιολογικό να πονάτε, πρέπει όμως σίγουρα να πάτε για επαναξέταση και νέες ακτινογραφίες για να δείτε ότι όλα είναι καλά.

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Χρειάζεστε επανέλεγχο και νέες ακτινογραφίες…

    Ilias Apostolos

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Glyfada