• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 15/01/2023

Ποια μέρα γίνεται η ψηλαφηση μαστου

26 ειδικοί απάντησαν

  • μετα την ληξη της εμμηνου ρησεως 7-12 μερα

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • τις πρώτες ημέρες μετά το τέλος της περιόδου., μεχρι την 10η ημέρα συνήθως, σε γυναίκα με κύκλο 28 ημερων

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Το ιδεατό είναι να γίνεται στην αρχή του κύκλου.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλύτερα στην αρχή του κύκλου μετά την περίοδο

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η ψηλαφηση του μαστού σωστό είναι να γίνεται από την 5η έως την 12η ημέρα του κύκλου. Ο λόγος είναι πως σε αυτή τη φάση ομαστός είναι πιο μαλακός και δεν είναι επώδυνη η ψηλαφηση όπως μπορεινα είναι πριν την περίοδο.

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Μετα την περιοδο. Στην εμμηνοπαυση οποτεδηποτε.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Στην ουσία δεν υπάρχει κανόνας. Τις περισσότερες φορές λέμε να γίνεται η ψηλάφηση μετά το τέλος τις περιόδου γιατί τότε ο μαστός έχει λιγότερο οίδημα (πρήξιμο) και είναι και πιο ανεκτό. Το βασικό είναι η ψηλάφηση να γίνεται μία φορα το μήνα ειδικά σε σταθερό κύκλο, την ίδια περίπου φάση του κύκλου ώστε να βρίσκεται το μαστό στην ίδια κατάσταση

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Μαστολόγος

    Ψυχικό

  • Το πρώτο μισό του κύκλου

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Προτιμάται να γίνεται 8η - 12η μέρα, όταν γίνεται προληπτικά.
    Εάν διαπιστωθεί ψηλαφητή ύποπτη βλάβη αυτή θα πρέπει να εκτιμάται άμεσα ανεξάρτητα από την ημέρα του κύκλου.

    Λέββα Σοφία

    Ογκολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • λιγες μερες μετα την περιοδο, τοτε που νιωθετε το στηθος σας να μην ειναι ευαισθητο και πρησμενο.

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας από 5η έως 15 μέρα του κύκλου σας

    Παππάς Ασημάκης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Πεύκη

  • Ιδανικά η ψηλάφηση του μαστού σας θα πρέπει να διενεργείται από την 7η έως τη 14η ημέρα του κύκλου σας.

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλημέρα,η ψηλάφιση του μαστού στις γυναίκες παραγωγικής ηλικιας(που έχουν περίοδο)γίνεται την 8η ημέρα του κύκλου. Οι γυναίκες οι οποίες είναι σε εμμηνόπαυση γίνεται μια φορά το μήνα σε συγκεκριμένη ημερομηνία, την οποία έχουν ορίσει οι ίδιες για παράδειγμα κάθε 1η του μηνός.

    Παύλου Προκόπιος

    Χειρουργός Μαστολόγος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας, η ψηλάφηση μαστού είναι καλύτερα να γίνεται από την 5η εως την 20η ημέρα υου κύκλου.

    Κοτσιφόπουλος Νικόλαος

    Μαστολόγος

    Χαλάνδρι

  • Μετά την περίοδο σας

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Η ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 5ης ΚΑΙ 12ης ΜΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ

    Γκιαουράκη Μαρίνα

    Ογκολόγος

    Δάφνη

  • Πρέπει να γίνεται στην πρώτη φάση του κύκλου. Προτιμάται η ψηλάφηση σπόνδυλος την 4η έως την 10η ημέρα, από την αρχή της περιόδου

    Πανόπουλος Χρήστος

    Ογκολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • 10-18 καλύτερες μέρες

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Πανόρμου

  • Τη δεύτερη εβδομάδα μετά την περίοδο, αν έχετε περίοδο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Καταρχάς ειναι σημαντικο να γνωρίζουμε πως γινεται η αυτοεξέταση μαστού. Ανεξαρτήτως εάν γίνεται απο τον γιατρό σας ή απο εσάς ισχύουν τα εξής:
    - Αν είστε σε αναπαραγωγική ηλικία και έχετε περίοδο, η κατάλληλη φάση για την ψηλάφηση είναι η 5η – 12η ημέρα του κύκλου, μετρώντας από την 1η ημέρα της περιόδου.
    - Αν είστε στην εμμηνόπαυση, απλώς διαλέξτε μία σταθερή μερα μέσα στον μήνα για την ψηλάφηση και βάλτε υπενθύμιση

    Αυγουστίδου Μαρία

    Ογκολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Η ψηλάφηση των μαστών πρέπει να γίνεται μετά το τέλος της περιόδου και πριν την ωορρηξία.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Μαστολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ιδανικά γίνεται λίγο μετά την περίοδο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Επίσημη άποψη: μεταξύ 5ης και 12ης ημέρας.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Ιδανικά στο πρώτο μισό του κύκλου.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η ψηλάφηση μαστού μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ημέρα αλλά συνήθως συστήνεται να γίνει τις πρώτες 15 ημέρες του κύκλου επειδή τότε το στήθος έχει λιγότερη τάση και είναι επίσης λιγότερο ενοχλητικό για τη γυναίκα. Παρ'ολα αυτά, όπως προείπα, αυτό δεν θα έπρεπε να μας αποτρέψει από το να εξετάσουμε μια γυναίκα οποιαδήποτε ημέρα. Ελπίζω να σας βοήθησα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου