• Breast cancer
  • Submitted on 15/01/2023

Ποια μέρα γίνεται η ψηλαφηση μαστου

26 specialists answered

  • μετα την ληξη της εμμηνου ρησεως 7-12 μερα

  • ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

    Rotas Mihalis

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Smirni

  • τις πρώτες ημέρες μετά το τέλος της περιόδου., μεχρι την 10η ημέρα συνήθως, σε γυναίκα με κύκλο 28 ημερων

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Το ιδεατό είναι να γίνεται στην αρχή του κύκλου.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • Καλύτερα στην αρχή του κύκλου μετά την περίοδο

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Η ψηλαφηση του μαστού σωστό είναι να γίνεται από την 5η έως την 12η ημέρα του κύκλου. Ο λόγος είναι πως σε αυτή τη φάση ομαστός είναι πιο μαλακός και δεν είναι επώδυνη η ψηλαφηση όπως μπορεινα είναι πριν την περίοδο.

    Nikolaidou Marilia

    Gynecologist - Obstetrician

    Piraeus

  • Μετα την περιοδο. Στην εμμηνοπαυση οποτεδηποτε.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Στην ουσία δεν υπάρχει κανόνας. Τις περισσότερες φορές λέμε να γίνεται η ψηλάφηση μετά το τέλος τις περιόδου γιατί τότε ο μαστός έχει λιγότερο οίδημα (πρήξιμο) και είναι και πιο ανεκτό. Το βασικό είναι η ψηλάφηση να γίνεται μία φορα το μήνα ειδικά σε σταθερό κύκλο, την ίδια περίπου φάση του κύκλου ώστε να βρίσκεται το μαστό στην ίδια κατάσταση

    Χατζάκης Εμμανουήλ

    Mastologist

    Psychiko

  • Το πρώτο μισό του κύκλου

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki

  • Προτιμάται να γίνεται 8η - 12η μέρα, όταν γίνεται προληπτικά.
    Εάν διαπιστωθεί ψηλαφητή ύποπτη βλάβη αυτή θα πρέπει να εκτιμάται άμεσα ανεξάρτητα από την ημέρα του κύκλου.

    Levva Sophia

    Oncologist

    Thessaloniki

  • λιγες μερες μετα την περιοδο, τοτε που νιωθετε το στηθος σας να μην ειναι ευαισθητο και πρησμενο.

    Kohiadakis Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας από 5η έως 15 μέρα του κύκλου σας

    Παππάς Ασημάκης (Deactivated account)

    Γυναικολόγος - Ενδοσκοπικός Χειρουργός - Μαιευτήρας

    Pefki

  • Ιδανικά η ψηλάφηση του μαστού σας θα πρέπει να διενεργείται από την 7η έως τη 14η ημέρα του κύκλου σας.

    Σφακιανάκης Ελευθέριος

    Μαστολόγος-Ογκολόγος Χειρουργός Μαστού

    Heraklion

  • Καλημέρα,η ψηλάφιση του μαστού στις γυναίκες παραγωγικής ηλικιας(που έχουν περίοδο)γίνεται την 8η ημέρα του κύκλου. Οι γυναίκες οι οποίες είναι σε εμμηνόπαυση γίνεται μια φορά το μήνα σε συγκεκριμένη ημερομηνία, την οποία έχουν ορίσει οι ίδιες για παράδειγμα κάθε 1η του μηνός.

    Paulou Prokopis

    Χειρουργός Μαστολόγος

    Piraeus

  • Καλημέρα σας, η ψηλάφηση μαστού είναι καλύτερα να γίνεται από την 5η εως την 20η ημέρα υου κύκλου.

    Kotsifopoulos Nikolaos

    Mastologist

    Chalandri

  • Μετά την περίοδο σας

    Mitsis Antonis

    Gynecologist - Obstetrician

    Agios Dimitrios

  • Η ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 5ης ΚΑΙ 12ης ΜΕΡΑΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ.ΣΤΗΝ ΕΜΜΗΝΟΠΑΥΣΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΜΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΥΤΟΕΞΕΤΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ

    Γκιαουράκη Μαρίνα

    Oncologist

    Dafni

  • Πρέπει να γίνεται στην πρώτη φάση του κύκλου. Προτιμάται η ψηλάφηση σπόνδυλος την 4η έως την 10η ημέρα, από την αρχή της περιόδου

    Panopoulos Hristos

    Oncologist

    Platia Mavili

  • 10-18 καλύτερες μέρες

    Αρσένης Γεράσιμος

    Γυναικολόγος, Μαιευτήρας, Ενδοσκοπικός Χειρουργός

    Panormou

  • Τη δεύτερη εβδομάδα μετά την περίοδο, αν έχετε περίοδο.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Καλησπέρα. Καταρχάς ειναι σημαντικο να γνωρίζουμε πως γινεται η αυτοεξέταση μαστού. Ανεξαρτήτως εάν γίνεται απο τον γιατρό σας ή απο εσάς ισχύουν τα εξής:
    - Αν είστε σε αναπαραγωγική ηλικία και έχετε περίοδο, η κατάλληλη φάση για την ψηλάφηση είναι η 5η – 12η ημέρα του κύκλου, μετρώντας από την 1η ημέρα της περιόδου.
    - Αν είστε στην εμμηνόπαυση, απλώς διαλέξτε μία σταθερή μερα μέσα στον μήνα για την ψηλάφηση και βάλτε υπενθύμιση

    Αυγουστίδου Μαρία

    Oncologist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Η ψηλάφηση των μαστών πρέπει να γίνεται μετά το τέλος της περιόδου και πριν την ωορρηξία.

    Μπούτας Ιωάννης

    Mastologist

    Ampelokipoi

  • Ιδανικά γίνεται λίγο μετά την περίοδο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Επίσημη άποψη: μεταξύ 5ης και 12ης ημέρας.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Ιδανικά στο πρώτο μισό του κύκλου.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea

  • Καλησπέρα σας. Η ψηλάφηση μαστού μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ημέρα αλλά συνήθως συστήνεται να γίνει τις πρώτες 15 ημέρες του κύκλου επειδή τότε το στήθος έχει λιγότερη τάση και είναι επίσης λιγότερο ενοχλητικό για τη γυναίκα. Παρ'ολα αυτά, όπως προείπα, αυτό δεν θα έπρεπε να μας αποτρέψει από το να εξετάσουμε μια γυναίκα οποιαδήποτε ημέρα. Ελπίζω να σας βοήθησα. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou