• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 10/01/2023

Μπορώ να σταματήσω την θεραπεία με το Nolvadex για μερικούς μήνες και να την συνεχίσω?

14 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον είστε σε αγωγή με nolvadex, δεν πρέπει να διακόψετε για κανένα λόγο εκτός αν σας συστήσει ο γιατρός σας. Το φάρμακο αυτό σας προφυλάσσει από υποτροπές της νόσου και είναι πολύ σημαντικό

    Νικολαΐδου Μαριλία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πειραιάς

  • Σε συνεννόηση με τον ιατρό σας μόνο

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • Αυτό θα ρωτήσετε τον μαστολογος σας!!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να σταματήσετε τη θεραπεία έως και 2 μήνες, γνωρίζοντας ότι η πολυετής χορήγηση Nolvadex μπορεί να προκαλέσει πάχυνση του ενδομητρίου και κολπική αιμόρροια ως επιπλοκή

    Συρράκος Παναγιώτης

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος & Ειδικός Ιατρικής Εμβρύου

    Νέο Ηράκλειο

  • ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΧΙ . ΜΙΛΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟ ΕΔΩΣΕ.

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Μονο ο ογκολογος σας μπορει να απαντησει σε αυτο. Εξαρταται απο τον τυπο και την θεραπεια του ογκου.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • σωστά μπορείς

    Παπαϊωάννου Στέφανος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ιωνία

  • Καλό είναι να ακολουθήσετε τη θεραπεία που σας έχουν συμβουλεύσει οι θεράποντες συνάδελφοι.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον γιατρό που σας έδωσε την αντιβίωση.

    Κονδύλης Παύλος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άλιμος

  • Καλύτερα όχι μιλήστε με το θεράποντα ιατρό σας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλησπέρα σας,
    δεν είναι σωστό να σταματήσει η θεραπεία.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε σας ανησυχεί και αναζητάτε πληροφορίες σχετικά με τις επιλογές σας. Δεν θα ήταν όμως σωστό να σας παρέχω συγκεκριμένες συμβουλές ή να συστήσω οποιαδήποτε τροποποίηση της θεραπείας σας χωρίς πρώτα να κατανοήσω περισσότερα για το ιατρικό σας ιστορικό και την τρέχουσα κατάσταση σας.
    Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να ενημερώσετε τον ιατρό ή τον ογκολόγο που σας το συνταγογράφησε προτού πάρετε την απόφαση να διακόψετε την αγωγή σας.
    Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Θα μιλήσεις με τον ογκολόγο σου για αυτό.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Η ορμονοθεραπεία είναι πολύ σημαντική στην αντιμετώπιση του καρκίνου του μαστού. Μιλήστε με τον ογκολόγο σας για τις επιλογές σας. Μην κάνετε κάτι τέτοιο χωρίς να τον έχετε συμβουλευτεί.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα