• Καρκίνος του Μαστού
  • Υποβλήθηκε 12/11/2022

Η μητέρα μου διεγνωστει με καρκίνο μαστού. Είναι 72.Θα κάνουμε μια σειρά εξετάσεων πριν χειρουργηθει είπε ο γιατρός. Τι πιθανότητες υπάρχουν για επιβίωση?

13 ειδικοί απάντησαν

  • Οι πιθανότητες εξαρτώνται εν πολλοίς από τις εξετάσεις αυτές στις οποίες θα υποβληθείτε, όπως και από το αποτέλεσμα της βιοψίας μετά το χειρουργείο. Με λίγα λόγια, από το στάδιο και τον τύπο της κακοήθειας η οποία έχει προσβάλει την μητέρα σας.
    Εσείς, πρέπει να ξέρετε ότι η επιστήμη έχει κάνει άλματα στον συγκεκριμένο τομέα τα τελευταία χρόνια. Ειδικά ο καρκίνος του μαστού είναι σήμερα σε μεγάλο βαθμό αντιμετωπίσιμος. Πρέπει να κάνετε κουράγιο, να έχετε εμπιστοσύνη στην επιστήμη και να στηρίξετε την μητέρα σας στην δύσκολη αυτή δοκιμασία.
    Σας εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Αναλόγως του σταδίου και της φύσεως της νόσου οι πιθανότητες μπορεί να είναι ως και εξαιρετικές. Επιλέξτε έναν εξειδικευμένο χειρουργό της εμπιστοσύνης σας και ακολουθήστε τις οδηγίες και την καθοδήγησή του.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Αυτό είναι πολυπαραγοντικό θέμα και καλύτερα να μιλήσετε με τον μαστολόγο σας

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Αναλόγως με το στάδιο της νοσου
    Αυτό θα προκύψει από τις εξετάσεις και το χειρουργείο καθώς και την βιοψία
    Ανάλογα με αυτά θα βγει και το τελικό προσδόκιμο στην ανταπόκριση της θεραπείας

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Ανάλογα με τις εξετάσεις (σταδιοποίηση)

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • Θα μιλήσετε με το χειρουργό μαστού.
    Εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Εξαρτάται από το στάδιο, αλλά γενικά η πρόγνωση είναι πολύ καλή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • οι περισσότερες είναι με το μέρος της, σε αυτήν την ηλικία και σύμφωνα με την έκταση της νόσου αλλά και τη γενική κατάστασή της θα κριθούν τα πάντα!

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    η αντιμετώπιση του καρκίνου του μαστού αποτελεί σήμερα μια διαδικασία στην οποία εμπλέκονται πολλοί γιατροί (χειρουργός μαστού, ογκολόγος, ακτινοθεραπευτής κτλ). Ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του όγκου, υπάρχει πληθώρα θεραπευτικών επιλογών και νέων θεραπειών που εχουν βελτιώσει σημαντικά τα ποσοστά επιβίωση και την ποιότητα ζωής αυτων των γυναικών.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Εξαρτάται από το αποτέλεσμα των εξετάσεων αλλά γενικά η πρόγνωση είναι πολύ καλή!

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Κατα πράξη και περίπτωση πάνε αυτά ! Καλή τύχη εύχομαι !

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Οι πιθανότητες είναι πολύ καλές γιατί συνήθως οι όγκοι είναι ορμονοεξαρτομενοι

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Εξαρτάται από την Ιστολογικη εξέταση και από Μαγνητική τομογραφία αν έχουν γίνει μεταστασεις

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας