• Breast cancer
  • Submitted on 12/11/2022

Η μητέρα μου διεγνωστει με καρκίνο μαστού. Είναι 72.Θα κάνουμε μια σειρά εξετάσεων πριν χειρουργηθει είπε ο γιατρός. Τι πιθανότητες υπάρχουν για επιβίωση?

13 specialists answered

  • Οι πιθανότητες εξαρτώνται εν πολλοίς από τις εξετάσεις αυτές στις οποίες θα υποβληθείτε, όπως και από το αποτέλεσμα της βιοψίας μετά το χειρουργείο. Με λίγα λόγια, από το στάδιο και τον τύπο της κακοήθειας η οποία έχει προσβάλει την μητέρα σας.
    Εσείς, πρέπει να ξέρετε ότι η επιστήμη έχει κάνει άλματα στον συγκεκριμένο τομέα τα τελευταία χρόνια. Ειδικά ο καρκίνος του μαστού είναι σήμερα σε μεγάλο βαθμό αντιμετωπίσιμος. Πρέπει να κάνετε κουράγιο, να έχετε εμπιστοσύνη στην επιστήμη και να στηρίξετε την μητέρα σας στην δύσκολη αυτή δοκιμασία.
    Σας εύχομαι από καρδιάς κάθε επιτυχία

    Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Peristeri

  • Αναλόγως του σταδίου και της φύσεως της νόσου οι πιθανότητες μπορεί να είναι ως και εξαιρετικές. Επιλέξτε έναν εξειδικευμένο χειρουργό της εμπιστοσύνης σας και ακολουθήστε τις οδηγίες και την καθοδήγησή του.

    Smparounis Spyridon

    General surgeon

    Cholargos

  • Αυτό είναι πολυπαραγοντικό θέμα και καλύτερα να μιλήσετε με τον μαστολόγο σας

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Αναλόγως με το στάδιο της νοσου
    Αυτό θα προκύψει από τις εξετάσεις και το χειρουργείο καθώς και την βιοψία
    Ανάλογα με αυτά θα βγει και το τελικό προσδόκιμο στην ανταπόκριση της θεραπείας

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    General surgeon

    Petroupoli

  • Ανάλογα με τις εξετάσεις (σταδιοποίηση)

  • Θα μιλήσετε με το χειρουργό μαστού.
    Εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορη ανάρρωση.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Εξαρτάται από το στάδιο, αλλά γενικά η πρόγνωση είναι πολύ καλή

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • οι περισσότερες είναι με το μέρος της, σε αυτήν την ηλικία και σύμφωνα με την έκταση της νόσου αλλά και τη γενική κατάστασή της θα κριθούν τα πάντα!

    Pinialidis Dionusios (Deactivated account)

    General surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας,
    η αντιμετώπιση του καρκίνου του μαστού αποτελεί σήμερα μια διαδικασία στην οποία εμπλέκονται πολλοί γιατροί (χειρουργός μαστού, ογκολόγος, ακτινοθεραπευτής κτλ). Ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του όγκου, υπάρχει πληθώρα θεραπευτικών επιλογών και νέων θεραπειών που εχουν βελτιώσει σημαντικά τα ποσοστά επιβίωση και την ποιότητα ζωής αυτων των γυναικών.

    Mpoutas Ioannis

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Εξαρτάται από το αποτέλεσμα των εξετάσεων αλλά γενικά η πρόγνωση είναι πολύ καλή!

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Κατα πράξη και περίπτωση πάνε αυτά ! Καλή τύχη εύχομαι !

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Οι πιθανότητες είναι πολύ καλές γιατί συνήθως οι όγκοι είναι ορμονοεξαρτομενοι

    Farmakis Dimitrios, MD

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Perea

  • Εξαρτάται από την Ιστολογικη εξέταση και από Μαγνητική τομογραφία αν έχουν γίνει μεταστασεις

    Ainatzoglou Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Thessaloniki