• Καρκίνος του προστάτη
  • Υποβλήθηκε 15/03/2024

ειχα psa 1.46 τον ιουλιο 2023 το οκτωβριο 1,79 το νοεμβριο 2023 2,5 και το φεβρουαριο 2024 σε αλλο εργαστηριο 4,79 και ελευθερο psa 0,31% μετα απο πολυπαραμετρικη εδειξε pirads 4 αλλα κανει εκτιμηση ο ακτινολογος οτι υπαρχει πιθανοτητα για προστατίδα ο ουρολογος μου ειπε για βιοψια το ερωτημα μου ειναι το εξης. Η βιοψια μπορει να να προκαλεσει διασπορα καρκινικου φορτιου σε παρεμφερει σημεια με τον προστατη εφοσον υπαρχει καρκινος? Σε ερωτηση που εκανα σε εμπειρο ιατρο που εκτελει βιοψιες μου ειπε ειναι αδυνατο? Αφου ολα ειναι πιθανότητες και μαλιστα διαβαζοντας πολλες αναφορες απο αλλους ασθενεις λενε ότι την πρωτη φορά που εκανα βιοψια δεν ειχαν τιποτα αλλα την δευτερη ειχα καρκινος με μεταστασης? Επισης μια τελευται ερωτηση η πολυπαραμετρικη αν αναφερει οτι δεν υπαρχουν οστικες αλλοιωσεις σημαινει οτι δεν εγινε μετασταση στα οστα?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας.
    Ρωτήστε τον ιατρό σας.
    Θα πρέπει να προχωρήσετε σε βιοψία προστάτη με Pirads IV και αυξάνουμε ο διαδοχικά PSA

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Σας προτρέπω να κάνετε την βιοψία .Τα υπόλοιπα δεν χρήζουν σχολιασμού

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η βιοψία δεν κάνει διασπορά και είναι η μόνη εξέταση που μπορεί να δείξει κακοήθεια

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι