• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 15/10/2023

Καλησπέρα. Εδώ και 5 μήνες τυραννιεμαι με αμυγδαλιτιδα και βροχτιτιδα . Διαγνωστηκα με στρεπτοκοκκο. Έκανα θεραπεία πήρα για 20 μέρες ακουμεντιν αντιβιωση η οποία που δημιούργησε κολπιτιδα ενώ έπινα προβιοτικα και έβαζα υποθετα.. με το που σταμάτησε η αγωγή έκανα εξετάσεις ήμουν καλά μετά από 1 εβδομάδα πάλι τα ίδια... αμυγδαλιτιδα πονος στην καταπωση κούραση υπερβολική και καθόλου γεύση.. τώρα ξανά ακουμεντιν μου είπε.να πάρω ωριλα καθώς έκανα.μια εξέταση (ΑΣΤΟ) ΚΑΙ ήταν ανεβασμένη.. 5 μερα σήμερα ακουμεντιν και.ξυπνησα με πυον στις αμυγδαλές και αφόρητο πόνο στο αυτί. Σας παρακαλώ τι να κάνω έχω κουραστεί και δεν έχω μια.πληρη εξήγηση για το τι μου συμβαίνει. Το πρηξιμο δεν υποχωρεί στις αμυγδαλές εδώ και 5 μήνες έχω πιει τόση αντιβιωση που.μονο κακό.μου κανει

6 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΛΙ ASTO ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΤΕ ΤΙΣ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΝΔΕΙΞΗ. ΟΙ ΑΜΥΓΔΑΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΘΥΛΑΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΕΙ Η ΑΝΟΣΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΕΣ. ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ? ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ ΞΑΦΝΙΚΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Πρεπει να γίνει μια πλήρη ρινοφαρυγγοσκοπηση για να δω τις αμυγδαλές απο πίσω και να αποφασίσουμε να χρειάζεται ΑΦΑΙΡΕΣΗ αυτών. Στους ενήλικες δεν χρησιμεύουν καθόλου για προστασία απο μικρόβια αλλα επιβαρύνουν Καταστάσεις σαν εσάς.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει να λάβετε σοβαρά υπόψιν το ενδεχόμενο αμυγδαλεκτομής. Με τα σύγχρονα μέσα που χρησιμοποιούνται πλέον για τα χειρουργεία του φάρυγγα, ο χρόνος αποθεραπείας έχει μειωθεί σημαντικά και το ενδεχόμενο μετεγχειρητικής αιμορραγίας έχει ελαττωθεί στο ελάχιστο.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Στις περιπτώσεις αυτές η αμυγδαλεκτομή είναι ενδεδειγμένη.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Πρέπει να σας εξετάσει ειδικός Ωτορινολαρυγγολόγος για να δει τί φταίει και να σας προτείνει την κατάλληλη θεραπεία. Πιθανόν να χρειαστεί να αφαιρεθούν οι αμυγδαλές για να "ησυχασετε"

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • Θα πρέπει να αλλάξεις αντιβιωτικο εφόσον υπό αντιβίωση υποτροπιάζεις.

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια