• Ίωση Γρίπη Κρυολόγημα
  • Υποβλήθηκε 21/06/2023

Η κόρη μου έχει στρεπτόκοκκο περνάει αντιβίωση εδώ και 2 μέρες ποτέ παύει να μεταδίδει τον ιό?

8 ειδικοί απάντησαν

  • ΔΕ3Ν ΕΙΝΑΙ ΙΟΣ Ο ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟΣ ΜΕΤΑ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΠΙΑΣΕΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

    Βασσάλος Δημήτριος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Χολαργός

  • Με συγχωρείτε για την καθυστερημένη απάντηση. Δύο μέρες μετά την έναρξη της αντιβίωσης μειώνεται το μικροβιακό φορτίο άρα και η μεταδοτικότητα
    Στη διάθεσή σας

    Παπάζογλου Αναστασία

    Παιδίατρος

    Καλλιθέα

  • Το μικρόβιο σταματάει να μεταδίδεται μετά επτά ημερες

    Ηλιάδης Φιλάρετος

    Πνευμονολόγος - Φυματιολόγος

    Καβάλα

  • Εφόσον λαμβάνει τη σωστή δοση στη σωστή συχνότητα μετα από 3-5 δόσεις (συνηθως δυο 24ωρα αγωγης) δεν ειναι μεταδοτικος.

    Ρενιέρης Παναγιώτης

    Παιδίατρος

    Πειραιάς

  • Συνήθως 24-48 ώρες μετά την έναρξη της αντιβίωσης το άτομο δεν μεταδίδει πλέον το μικρόβιο

    Dr. Παναγιωτίδης Ιωάννης

    Παθολόγος

    Νίκαια

  • Μετα 2 μέρες αντιβίωση και με την υποχώρηση του πυρετού σταματάει να μεταδίδει το μικρόβιο.

    Τρίμης Γεώργιος

    Παιδίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Συνήθως, όταν δεν υπάρχει ανθεκτικότητα σε κάποιο αντιβιοτικο, μετά από 3 δόσεις και 24ωρη απυρεσία είναι σπάνια μεταδοτικός ο ασθενής. Η θεραπεία πρέπει να γίνει παρόλα αυτά 8-10 μέρες για την εκρίζωση του Στρεπτοκοκκου (ο οποίος ειναι βακτήριο και όχι ιός)

    Θάνος Χρήστος

    Παιδίατρος (Ιατρός παιδικής & εφηβικής ηλικίας)

    Καλαμαριά

  • Η μετάδοση σταματάει 24ώρες μετά την έναρξη της αντιβιοτικής αγωγής. Περαστικά σας!

    Ιορδανίδου Κατερίνα

    Παιδίατρος