• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 27/02/2024

Θα ήθελα να σας ρωτησω για ζαλάδες που έχω εδώ και 1 μήνα ειδικά όταν σκύβω και κυρίως όταν είμαι σε καθιστή θεση. Ξεκινούν ξαφνικά και μπορεί να διαρκέσουν πολλες ωρες. Δεν βρέθηκε ιλλιγος. Έκανα μαγνητική εγκεφάλου καθαρή, λαβυρίνθου καθαρή, αιματολογικές καλές, καλές βιταμίνες b12, d3. Θυρεοειδής οκ. Νευρολογικά δε φάνηκε κάτι κλινικά. Καλά και από τον καρδιολογο ( έλεγχος με καρδιογράφημα, τριπλεξ και holter). Όλα καλά μέχρι στιγμής. Πήγα και σε ορθοπεδικό, η μαγνητική αυχένα έχει ως συμπέρασμα "ευθειασμο ΑΜΣΣ" χωρίς άλλο παθολογικό εύρημα. Μου μουδιάζουν /μυρμιγκιαζουν και τα χέρια/ πόδια μερικές φορες. Επίσης μερικές φορές ανεβάζω και παλμούς όταν ζαλιστω. Με μασάζ η φυσιοθεραπείες λύνεται το πρόβλημα του ευθειασμου? Από κει να είναι οι ζαλάδες? Πέρα από παθολόγο, ΩΡΛ, καρδιολόγο, νευρολόγο, ορθοπεδικό τι άλλο πρέπει να ελέγξω? Έχω ήπιο άγχος που επιδεινώνεται όταν με πιάνει έντονα η ζάλη αλλα επειδή μίλησα και με ψυχολόγο της φαίνεται οργανικό και όχι ψυχολογικό. Ευχαριστώ!

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα.λοιπον βασικά μπορεί να είναι από τον αυχένα λόγο κακής στάσης...λόγο στρες κ επίσης πολύ ώρα σκύψιμο προκαλεί ιλλυγους θέσεως.οσο για τους παλμούς είναι γτι στρεσαρεστε την ώρα που ξεκινάνε ..θα σας πρότεινα να δείτε έναν συνάδελφο θεωρώ η φυσικοθεραπεία θα σας ανακουφισει

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας. Πράγματι έχετε κάνει έναν ενδελεχή έλεγχο κλινικό, εργαστηριακό, απεικονιστικό όπως περιγράφετε παραπάνω . Είμαστε στην διάθεσή σας όποτε θελήσετε να κλείσουμε ένα ραντεβού από κοντά, ώστε να δούμε πώς μπορούμε να παρέμβουμε να βοηθήσουμε. Σας ευχαριστώ.

    Γιαννόπουλος Χρήστος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γαλάτσι

  • ΞΕΤΙΝΑΞΑΤΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΛΑΔΟ!
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ-ΤΡΙΑ!

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Καλησπέρα σας, ναι με τις φυσικοθεραπείες και την σωστή ενδυνάμωση μπορούν να μειωθούν τα συμπτώματα σας. Θα χρειαστεί να σας δούμε να κάνουμε την κλινική αξιολόγηση και σας ενημερώσουμε αναλυτικά.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλησπέρα
    Οι δυσικοθεραπειες θα σας βοηθήσουν παρά πολύ να μειωθούν τα συμπτώματα σας
    Ο ευθειασμος είναι κατασκευαστικό πρόβλημα
    Επίσης παρατηρήστε αν μόνο οταν όταν ανχωνεστε ξεκινούν τα συμπτώματα ίσως έχετε και ελαφριά κρίση πανικού αλλά καλύτερα να τα δει αυτά ένας νευρολόγος

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Δοκιμάστε ψυχίατρο και φαρμακευτική αγωγή κατά του άγχους

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Ναι με φυσικοθεραπεία υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να ηρεμήσουν τα συμπτώματα,για να σας πει κανείς σίγουρα , βεβαία θα πρέπει να σας εξετάσει .Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες μας στο τηλέφωνο! Καλή συνέχεια και περαστικά σας!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Απευθυνθείτε σε φυσικοθεραπευτή πιστοποιημένο στο Manual Therapy για κλινική εξέταση. Για τον ίλιγγο θέσης που σχετίζεται με έναν απο τους σωλήνες του λαβυρίνθου δε φτάνει μόνο η μαγνητική. Μπορείτε να απευθυνθείτε στην κλινική ΩΡΛ του Ιπποκρατείου νοσοκομείου αν ζείτε στην ΑΘήνα, υπάρχει ειδικό τμήμα

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Δοκιμάστε με φυσικοθεραπεία
    Πολλές φορές η αιτία της ζάλης μενει αδιευκρίνιστη
    Αν όμως οφείλεται σε σπασμούς των αυχενικών μυών θα βελτιωθεί με τις φυσικοθεραπείες

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος