• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 24/04/2023

Μετά την αυξητική στήθους μου, είναι τώρα 3 η μέρα μετά την επέμβαση. Από εχθές το βράδυ νιώθω ζαλάδες . Ανησυχητικό ;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Συζητείστε το με τον χειρουργό που σας έκανε την επέμβαση

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλησπέρα σας. Καλό είναι να μιλήσετε με τον ιατρό σας

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν συνυπαρχουν συμπτώματα όπως πονοκέφαλος, διαταραχές όρασης ομιλίας και βάδισης, υπνηλία και μούδιασματα σε διαφορα σημεία του σώματος τοτε αναμένετε. Ομως αν οι ζαλάδες παραμένουν τοτε πρεπει να επισκεφτείτε κάποιον ωρλ ή νευρολόγο. Σε περίπτωση που οι ζαλάδες εμφανίζονται σε κίνησης της κεφαλής και ειναι σαν να περιστρέφονται ολα ή να ειστε σαν σε βάρκα προτιμήστε να εξεταστείτε απο ωρλ.

    Βαλσαμίδης Κωνσταντίνος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας
    Θα πρέπει να απευθυνθείτε στο θεράποντα ιατρό σας
    Ευχαριστώ

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Η ζάλη και ο ίλιγγος δεν περιγράφονται ως συμπτώματα μετά από μία επέμβαση αυξητικής μαστοπλαστική.
    Ωστόσο καλό είναι να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας, καθώς μπορεί να συντρέχουν άλλοι λόγοι ή και κατά μεγαλύτερο ποσοστό να αποτελεί μία τυχαία εκδήλωση !

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν είναι ανησυχητικό εκτός εάν έχετε χάσει αίμα κατά την διάρκεια της επέμβασης , μάλλον απίθανο η έχει σχηματιστεί κάποιο αιμάτωμα που νομίζω θα το καταλαβαίνατε εάν έχει πριστει το στηθος

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Το αν είναι ανησυχητικό ή όχι θα στο πει ο ειδικός γιατρός ΩΡΛ, αφού σε εξετάσει. Πάντως η ζαλάδα δεν έχει σχέση με την αυξητική στήθους

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Επειδή είναι τόσο κοντά στην εγχείρηση θα συμβούλευα να ρωτήσετε το γιατρό σας.
    Ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Εάν πρόκειται μόνο για ζαλάδα χωρίς εικόνα έντονου πρηξιματος και εκχυμώσεις σε έναν από τους μαστούς περισσοτερο, δεν είναι ανησυχητικό από χειρουργικής άποψης. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ενημερώσετε τον χειρουργό σας.

    Δελβινιώτη Ξένη

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Δε νομίζω ότι σχετίζεται με την επέμβαση, εάν δεν έχετε κάποιο άλλο σύμπτωμα. Καλό θα ήταν να ενημερώσετε το γιατρό σας γι’ αυτό. Αν κάτι σας ανησυχεί καλό είναι να το ξέρει ο γιατρός σας.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρεπει να σας δει κάποιος ΩΡΛ να δει αν έχετε ζαλάδες απο τον λαβύρινθο.

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • Πιθανότατα όχι, αν δεν έχετε αλλα συμπτώματα, αλλά καλύτερα ρωτήστε τον ιατρο σας.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΡΕΣΣΑΡΙΣΤΙΚΑΤΕ Η ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΙΜΑΤΟΣ. ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη