• Ίλιγγος και ζάλη
  • Υποβλήθηκε 08/10/2023

Καλησπέρα σας, πριν από περίπου 5 χρόνια νοσηλευτηκα με ίλιγγο στο νοσοκομείο που κρατησε αρκετες μέρες υποβλήθηκα σε μαγνητική η οποία ήταν καθαρή άλλοι γιατροί θεώρησαν ότι ήταν λόγω άγχους σε συνδυασμό με ένα θέμα στο αυτί κάνοντας και κάποιες ασκήσεις ισορροπίας. Από τότε έχω παρατηρήσει ότι κάθε χρόνο ειδικά στις αλλαγές του καιρού για αρκετές μέρες το κεφάλι μου από την αριστερή μεριά είναι αρκετά βαρύ με ένα αίσθημα πολύς ελαφριάς ζαλης αλμα μπορεί να ξυπνάω έτσι κάθε μερα επί μία εβδομάδα κάτι που με δυσκολεύει. Πιστεύετε ότι μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό που ίσως τότε δεν έδειξε η μαγνητική και θα πρέπει να ξαναγίνει? Είναι φυσιολογικό να με πιάνει κάθε χρόνο? Είχα ξαναεπισκεφθει ωριλα αλλά δεν βρήκε κάποια βλάβη στο λαβύρινθο του αυτιού.

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΟΧΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΑΙ ΜΙΑ MRI ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΓΕΝΕΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα, επισκεφτείτε πάλι ΩΡΛ, παίρνοντας μαζί σας τη μαγνητική που έχετε κάνει. Ίσως χρειαστεί επανάληψη.

    Κεφαλίδου Ευθυμία

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε δεν ταιριάζουν με συμπτωματολογία καλοήθους ιλίγγου θέσεως. Συμβουλευτείτε τον Νευρολόγο σας για αξιολόγηση της κλινικής κατάστασής σας.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος