• Γλαύκωμα
  • Υποβλήθηκε 16/12/2022

Έχω οικογενειακό ιστορικό γλαυκωματος(πατερας). Είμαι 60 ετών. Η πίεση μου ήταν μεταξύ 18 και 21. Μετρήθηκαν χθες και είχα 23. Πρέπει να ανησυχησω και να ακολουθήσω καποθα αγωγη;

43 ειδικοί απάντησαν

  • Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική , πρέπει να ακολουθήσετε αυτό που θα σας πει ο ιατρός σας

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Η διάγνωση του γλαύκωματος δεν μπαίνει με βάση την τιμή της πίεσης αλλά με βάση την εικόνα και τη λειτουργικότητα του οπτικού νεύρου. Δηλαδή για παράδειγμα κάποιος μπορεί να έχει 30 πίεση και να μην έχει γλαύκωμα και αντιστρόφως κάποιος μπορεί να έχει 15 πίεση και να έχει γλαύκωμα. Δεδομένης της ηλικίας και του οικογενειακού ιστορικού θα έλεγα ότι έχει νόημα να υποβληθείτε σε μια σειρά εξετάσεων (OCT, οπτικό πεδίο, παχυμετρία) προκειμένου να αποφασιστεί αν πράγματι τίθεται θέμα γλαυκώματος και ποια είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία

    Άνδρου Αγγελική

    Οφθαλμίατρος

    Ίλιον

  • Πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν υπάρχει γλαύκωμα και αν ναι να ξεκινήσετε θεραπεία

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με κάποιον οφθαλμίατρο και να παρακολουθείτε τακτικά την πίεσή των ματιών σας. Για να σας απαντήσουμε κάτι πιο συγκεκριμένο θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση των οπτικών νεύρων βυθοσκοπικά και απεικονιστικά. Στην κλινική μας έχουμε όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για την μελέτη γλαυκώματος.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Οι σωστά ενημερωμένοι ασθενείς δεν ρωτάνε γιατρέ ποια είναι η πίεση μου αλλά πως είναι το νεύρο μου. Δεν θα πρέπει να ανησυχήσετε αλλά σαφώς θα πρέπει να κάνετε ένα πλήρη έλεγχο για το γλαύκωμα ( παχυμετρία, OCT οπτκών θηλών, Οπτικά πεδία, καμπύλη πιέσεως).

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Θα πρεπει να κανετε επιπλεον εξετασεις βυθοσκοπηση, εξεταση οπτικων πεδιων και τομογραφια οπτικων δισκων , ωστε να εκτιμηθει ενα υπαρχει βλαβη ανατομικη η και λειτουργικη στα οπτικα νευρα, καθως σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να ξεκινησετε καποια θεραπεια

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα , η πίεση του οφθαλμού δεν είναι σταθερή έχει μεταβολές ακόμη και κατά τη διάρκεια της ημέρας . Εφόσον είστε πάνω από 40 και έχετε ιστορικό γλαυκώματος στην οικογένεια σας συνιστώ να κάνετε μια μελέτη γλαυκώματος με σωστή εκτίμηση του οπτικού νεύρου (εκεί έχει επιρροή η αυξημένη πίεση του οφθαλμού ) . Ευχαρίστως να βοηθήσω με μια κλινική εκτίμηση και αν χρειαστεί έχουμε δυνατότητα εξειδικευμένων εξετάσεων (πχ τομογραφία οπτικού νεύρου , πάχυμετρια κερ/τους κλπ )

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Μετράμε παχος κερατοειδους, κοίλανση του δίσκου, όπου μαζί με ηλικία κ ιστορικό σοβαρού τραύματος, μια τιμή απ τα οπτικά πεδία , λήψη κορτιζόνης απ το στόμα, υπότασης, διαβήτη, μυωπίας "βγαίνει" ο σχετικός κίνδυνος κ άρα η πίεση στόχος σύμφωνα με το OCULAR HYPERTENSION TREATMENT STUDY

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Η πίεση από μόνη της δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ή να αποκλείσει την ύπαρξη γλαυκώματος. Τα 23mmHg είναι στα ανώτερα φυσιολογικά όρια, αλλά δεδομένου του οικογενειακού ιστορικού προτείνεται ένας πλήρης έλεγχος γλαυκώματος με βυθοσκόπηση, οπτικά πεδία, OCT και παχυμετρία κερατοειδούς.

    Παπανδρέου Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Το γλαυκωμα ειναι νοσος του οπτικου νευρου, που μπορει να συμβει με υψηλες ή και χαμηλες πιεσεις. Κατ´επεκταση καλο θα ηταν να υποβληθειτε σε ολοκληρωμενη εξεταση για τη νοσο αυτη και οχι μονο τονομετρηση, δεδομενου και του ιστορικου σας.

    Τρυφινοπούλου Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρεπει να σας δει οφθαλμίατρος ο οποίος θα αποφασίσει. Χρειάζεται παρακολούθηση και μελετη γλαυκώματος.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Η πιο σωστή αντιμετώπιση είναι να κάνετε μία πλήρη μελέτη γλαυκώματος και να καταλήξετε με τον οφθαλμίατρο σας σε ένα συμπέρασμα αν χρειάζεστε αγωγή ή όχι.
    Δεν είναι επείγον αλλά θα πρέπει να γίνει άμεσα.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Εφόσον η πίεση σας είναι στα ανώτερα φυσιολογικά επίπεδα με θετικό ιστορικό, πρέπει να κάνετε τονομετρική καμπύλη (μέτρηση σε τρεις διαφορετικές ώρες σε τρεις διαφορετικές ημέρες). Εν συνεχεία παχυμετρία κερατοειδούς και OCT οπτικών θηλών-ινών(RNFL) & γαγγλιακών κυττάρων. Με τα αποτελέσματα αυτά θα αποφασισθεί η ανάγκη για θεραπεία.

    Μαλάμος Παναγιώτης

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Ιλίσια

  • Χαίρετε. Από τη στιγμή που έχετε συγγενή πρώτου βαθμού με γλαυκωμα, έχετε αυξημένο κίνδυνο να εμφανίσετε και εσείς γλαυκωμα στη διάρκεια της ζωής σας. Γι’ αυτό είναι σημαντικό να κάνετε συχνούς προληπτικούς ελέγχους. Το γεγονός ότι έχετε οριακά αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση αυξάνει ακόμα περισσότερο τον κίνδυνο και υπό αυτή την έννοια ειναι ανησυχητικό. Το αν όμως χρειάζεστε αγωγή ή όχι εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, και μόνο μια πλήρης εξεταση, κατά προτίμηση από ειδικό γλαυκωματος, μπορεί να σας δώσει απάντηση.

    Τσουκανάς Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Πρέπει να κάνετε περαιτέρω εργαστηριακό έλεγχο και αναλόγως θα αξιολογηθεί αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή

    Λαλέτσογλου Ελισάβετ

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Αιγάλεω

  • Πιθανότατα να χρειάζεται αγωγή.

    Ρούπας Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κολωνός

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ , ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ OCT

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Χρειάζεται να κάνετε μελέτη γλαυκώματος με γωνιοσκοπία, OCT, οπτικά πεδία και ανάλογα τα αποτελέσματα να ξεκινήσετε ή όχι αγωγή.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Σε αυτον τον ασθενη ,συνισταται , Μελετη Γλαυκωματος δηλαδη
    α=οπτικα πεδια- αυτοματη περιμετρια- β= παχυμετρια γ= OCT
    Και αναλογα με τα αποτελεσματα των εξετασεων ,θα αποφασιστει εαν θα παρει αγωγη η οχι

    Νταντούς Γαλέμπ

    Οφθαλμίατρος

    Χαλάνδρι

  • Είναι βασικό να αποσαφηνιστεί αν υπάρχει πραγματικό ιστορικό γλαυκώματος (βλάβη στο οπτικό νεύρο, στα οπτικά πεδία, πιθανή απώλεια όρασης) ή ιστορικό μιας οριακής πίεσης που απλά αντιμετωπιζόταν με σταγόνες. Το πραγματικό ιστορικό αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος. Είναι βασικό να αποσαφηνιστεί πώς μετράται η πίεση καθώς κάποια τονομετρα μπορεί να την υπερεκτιμούν σε κάποιο βαθμό. Οριακές πιέσεις λίγο πάνω από 21 με φυσιολογικά οπτικά πεδία, φυσιολογικό οπτικό νεύρο και φυσιολογικό ή αυξημένο πάχος κερατοειδούς δεν χρήζουν απαραίτητα θεραπείας.

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε. Χρειάζεται μια συνολική εκτίμηση της κατάστασης των ματιών σας. Καλό είναι να εμπιστευτείτε έναν οφθαλμίατρο , να κάνετε αυτά που θα σας συμβουλέψει και όλα θα πάνε καλά

    Ντερ-Γκαραπετιάν Βάτσε

    Οφθαλμίατρος

    Καλλιθέα

  • H ΕΝΔΟΦΘΑΛΜΙΑ ΠΙΕΣΗ ΣΑΣ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ ΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΟΡΙΑ.ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΕΤΙΚΟΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗΣ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΣ ΜΕ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΛΕΓΧΟ(ΠΑΧΥΜΕΤΡΙΑ-ΟΠΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ -OCT OΠΤΙΚΟΥ ΝΕΥΡΟΥ)

    Καγκάνης Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπέρα σας, για να ξεκινήσει κάποιος αντιγλαυκωματική αγωγή θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν οι τιμές της πίεσης σε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις καθώς επίσης η οπτική οξύτητα, η κατάσταση του οπτικού νεύρου καθώς και άλλες επιμέρους παράμετροι

    Φραδέλος Σπύρος

    Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας, εφόσον έχετε οικογενειακό ιστορικό γλαυκώματος και οι πρόσφατες μετρήσεις σας είναι κοντά και ξεπερνούν το ανώτερο φυσιολογικό όριο (21 mmHg) καλό θα ήταν να γίνει ένας πλήρης οφθαλμολογικός έλεγχος με μέτρηση πίεσης ξανά και βυθοσκόπηση για την αξιολόγηση των οπτικών νεύρων. Σε περίπτωση που επιβεβαιωθεί απο την εξεταση αρχόμενο γλαύκωμα θα πρέπει να ξεκινήσετε θεραπεια. Ευχαριστώ

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Η ενδοφθάλμια πίεση είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες κινδύνου της πάθησης που λέγεται γλαύκωμα. Από μόνη της όμως η μέτρηση της πίεσης δεν είναι αρκετή για να μπει η διάγνωση και να ξεκινήσει η αγωγή. Πολύ περισσότερο όταν γνωρίζουμε ότι η αγωγή αυτή θα είναι ... "ισόβια". Θα πρέπει να γίνει ένα σύνολο εξετάσεων (βυθοσκόπηση, γωνιοσκόπηση, παχυμετρία, εξέταση οπτικών πεδίων, τομογραφία οπτικών νεύρων) για να διαπιστώσει ο οφθαλμίατρος αν υπάρχει όντως πρόβλημα γλαυκώματος και να ξεκινήσει η αγωγή. Από τη στιγμή που τεκμηριωθεί η πάθηση ξεκινάει η αγωγή. Η αποτελεσματικότητα της θεραπείας στον έλεγχο του γλαυκώματος δια... Διάβασε περισσότερα

    Βαρβαγιάννης Νικόλαος Ι.

    Οφθαλμίατρος

    Πεύκη

  • Καλημέρα σας,

    Πρέπει να γίνει λεπτομερής έλεγχος και να συνεκτιμηθούν και άλλες παράμετροι του ματιού σας πριν ληφθεί η απόφαση για έναρξη θεραπείας ή μη.

    Λυγερού Μερόπη - Έρικα

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Σίγουρα χρήζει εκτεταμένης διερεύνησις η περίπτωση σας πριν από κάθε φαρμακευτική αγωγή . Σημαντικές διαγνωστικές εξετάσεις όπως παχυμετρια κερατοειδούς , οπτικό πεδίο ,και καμπύλη πιέσεων είναι απαραίτητες .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Θα πρεπει μα κανετε μια παχυμετρια , ενα oct οπτικου νευρου και να εξετασθειτε απο ειδικο γλαυκωματολογο για να επιτευχθει η καλυτερη φαρμακευτικη αγωγη.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Αυτό που χρειάζεται είναι να γίνει μια τονομετρικη καμπύλη και επειδή η πίεση είναι οριακή ίσως χρειαστεί και μια παχυμετρια κερατοειδούς αν οι μετρήσεις σας έχουν γίνει με τονομετρια επιπεδοσεως. Από κει και ύστερα αν όντως οι πιέσεις είναι οριακές ή πάνω από το όριο θα χρειαστεί να γίνουν οπτικά πεδία και OCT οπτικών νεύρων. Αν όλα αυτά μαζί με την κλινική συνεκτίμηση συνηγορούν στο γλαύκωμα τότε ξεκινάει η αντιγλαυκωματικη αγωγή εφόσον οι πιέσεις είναι πάνω από το όριο, ειδάλλως αν οι πιέσεις είναι κάτω από το όριο τότε κάνουμε παρακολούθηση

    Μακριδάκης Δημήτριος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χαλκίδα

  • Αν κάποιος πάσχει από γλαύκωμα διεξάγεται από ένα σύνολο εξετάσεων, και όχι μόνο από την λήψη της ενδοφθάλμιας πίεσης. Οπότε με έναν πλήρη οφθαλμολογικό έλεγχο, επικεντρωμένο στην πάθηση αυτή, ο οφθαλμίατρος καταλήγει στο πόρισμά του.

    Παπαχαραλάμπους Ευδοκία

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Στο γλαύκωμα η πίεση είναι ένας από τους παράγοντες που μετράμε. Είναι σημαντικό να ελέγχεται το πάχος του κερατοειδούς, το οπτικό πεδίο και να εξετάζεται το οπτικό νεύρο κλινικά και με τομογραφία. Άρα το 23 είναι απλά μια ένδειξη ότι χρειάζονται κι άλλες εξετάσεις, Οι οποίες θα αποδείξουν αν χρειάζεται περαιτέρω θεραπεία ή όχι.

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Πρεπει να κανετε τρεις εξετασεις.Η πρωτη ειναι τα οπτικα πεδια η δευτερη το oct οπτικου νευρου και η τριτη η παχυμετρια κερατοειδους .Εαν υπαρχει παθολογια πρεπει να αρχισετε αγωγη!Εαν δεν υπαρχει παθολογια εξαιτιας του οικογενειακου σας ιστορικου θα πρεπει να επισκεπτεστε οφθαλμιατρο τουλαχιστον μια φορα τον χρονο!Το γλαυκωμα ειναι υπουλη παθηση!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Το γλαύκωμα είναι σύνθετη ασθένεια των οφθαλμών. Η οριακά αυξημένη ενδοφθάλμια πίεση δεν είναι κάτι που μας ανησυχεί. Πρέπει όμως λόγω του οικογενειακού ιστορικού να γίνει ένας πλήρης έλεγχος με OCT οπτικού νεύρου και ίσως οπτικά πεδία για να αποκλειστεί το γλαύκωμα.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Σίγουρα δεν είναι θετικό, το ότι ειχατε πίεση 23. (Ακόμα κ πιέσεις 18-21 δεν είναι ιδανικές). Την απάντηση, στην ερώτηση αν χρειάζεστε κάποια αγωγή, θα την δώσει η διενέργεια μιας σειράς εξετάσεων (παχυμετρια κερατοειδούς, οπτικά πεδία, OCT). Άρα συστήνω την βαθύτερη διερεύνηση της περίπτωσης σας.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας,
    Χρειάζεστε πλήρη έλεγχο με μέτρηση του πάχους κερατοειδούς και ανάλυση του οπτικού νεύρου.
    Η πίεση είναι ένας παράγοντας κινδύνου για γλαύκωμα και δε γίνεται διάγνωση μόνο με αυτή.
    Σε περίπτωση που διαπιστωθεί γλαύκωμα θα πρέπει να ξεκινήσετε θεραπεία.
    Αθανάσιος Βέργαδος
    Ειδικός Γλαυκώματος

    Βέργαδος Αθανάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Επειδή η οφθαλμική πίεση έχει κάποιες διακυμάνσεις μέσα στο 24ωρο θα πρέπει να κάνετε κάποιες επιπλέον μετρήσεις για να είστε σίγουρος για την τιμή της. Βάσει των αποτελεσμάτων ο γιατρός θα δώσει τις κατάλληλες οδηγίες.

    Παπαμαστοράκης Γεώργιος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το οικογενειακό ιστορικό είναι ένας σημαντικός επιβαρυντικος παράγοντας.Θα πρέπει να κάνετε ένα πλήρη οφθαλμολογικο έλεγχο με βυθοσκοπηση και παχυμετρια όπως και ένα πλήρη απεικονιστικο έλεγχο για γλαυκωμα. Η γνώμη μου είναι να προχωρήσετε άμεσα γιατί είναι πιθανό να χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή.

    Στεφάνου Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,
    πρέπει να γίνει παχυμετρία κερατοειδούς για να επιβεβαιωθεί η ορθότητα της μέτρησης ενδοφθάλμιας πίεσης και έλεγχος οπτικού νεύρου και οπτικών πεδίων. Μόνο σε περίπτωση παθολογικών ευρημάτων απαιτείται αγωγή.
    Με εκτίμηση,
    Δρ. Α. Δελβενακιώτης.

    Δελβενακιώτης Αθανάσιος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Μεχ φυσιολογικό οπτικό πεδίο και oct δεν πρέπει να ανησυχείτε

    Dr. Μιραχτσής Θεόδωρος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος - Στρατιωτικός ιατρός

    Θεσσαλονίκη

  • Για να σας απαντήσω την ερώτηση πρέπει να γίνουν επιπλέον εξετάσεις, όπως παχυμετρια, γωνιοσκοπία, βυθοσκόπηση και ενδεχομένως τομογραφια οπτικού νευρου και οπτικά πεδία, ώστε να αποφασίσουμε αν χρειάζεστε θεραπεία ή αν αρκεί να το παρακολουθούμε για την ώρα.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα! Θα πρέπει να εξεταστείτε πλήρως, να γίνει βυθοσκόπηση και να επαναληφθεί η μέτρηση της πίεσής σας. Ενδεχομένως θα χρειαστούν και περαιτέρω πιο εξειδικευμένες γλαυκωματικές εξετάσεις, πράγμα που θα αποφασιστεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης. Το αν θ ακολουθήσετε κάποια αγωγή είναι το τελευταίο που αποφασίζεται, μετά από μελέτη όλων των απαραίτητων παραμέτρων της εξέτασης .

    Πανταζής Δημήτρης

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να κάνετε κι άλλες εξετάσεις και με βάση τα αποτέλεσματα ο ιατρός σας θα κρίνει ποια είναι η καλύτερη θεραπευτική αγωγή για εσάς.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας . Κάνουμε τη λεγόμενη «μελέτη γλαυκώματος» που αφορά σε επαναμετρηση της πίεσης , μέτρηση πάχους κερατοειδούς και μελέτη οπτικού νεύρου με Oct και βάσει των στοιχείων κρίνουμε εάν χρίζει θεραπευτικής αγωγής . Στη διάθεση σας , Ναταλια Καραγιαννη

    Καραγιάννη Ναταλία

    Οφθαλμίατρος