• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/12/2023

Υπό ποιες συνθήκες συνιστάται η βαριατρική χειρουργική επέμβαση για την απώλεια βάρους και ποιοι είναι οι πιθανοί κίνδυνοι και ποια τα οφέλη;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Οι συστάσεις μιλάνε για επαφή με ειδικό ψυχικής και διαιτολόγο τουλάχιστον ένα χρόνο πριν προβεί το άτομο στην επέμβαση.
    Σας ευχαριστώ.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Η χειρουργική επέμβαση μπορεί να γίνει όταν ο δείκτης μάζας σώματος είναι πάνω από συγκεκριμένα όρια, όταν έχουμε δοκιμάσει μία ισορροπημένη διατροφή και είναι απαραίτητη η άμεση απώλεια βάρους για ιατρικούς λόγους. Υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι σε μία τέτοια επέμβαση καθώς έχουμε μία απότομη απώλεια και το σώμα πρέπει να προσαρμοστεί σε αυτό είναι η πιθανή η έλλειψη σε βιταμίνες και θρεπτικά συστατικά

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Συνίσταται η βαριατρικη επέμβαση Εφόσον ο ασθενής έχει δοκιμάσει να χάσει βάρος με κάθε δυνατό τρόπο μέσω διατροφής και άσκησης. Τα οφέλη είναι ότι γίνεται πιο εύκολη η μείωση της ποσότητας της καταναλωμένης τροφής Και στα αρνητικά ότι το στομάχι δεν επανέρχεται ποτέ στα φυσιολογικά του.

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε!
    Η απάντηση είναι απλή. Η βαρυατρική χειρουργική έχει θέση, εάν ο κίνδυνος υγείας που προκείπτει από το αυξημένο βάρος, είναι μεγαλύτερος από τον κίνδυνο υγείας της ίδιας της επέμβασης.
    Η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνει με βάση το ιστορικό σας από εξειδικευμένο γιατρό. Μπορείτε να πάρετε μια άποψη και από εξειδικευμένο διαιτολόγο, αν και ο γιατρός μπορεί να δει πολύ μεγαλύτερο φάσμα κινδύνων. Ωστόσο, κάποιος θα πρέπει να είναι υπεράνω κέρδους, για να σας αποτρέψει από μια βαρυατρική επέμβαση, εαν δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη για να γίνει. Κατά καιρούς έχω ακούσει διάφορα ευτράπελα, όπως πχ επέμβαση (με προτροπή της μητέρας) σε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Σίγουρα ο Δείκτης Μάζας σώματος θα πρέπει να είναι πάνω από 40 και το άτομο να έχει θέματα υγείας που να σχετίζονται με την παχυσαρκία. Όσον αφορά στις κινδύνους θα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό που θα σας χειρουργήσει και να το σκεφτείτε καλά. Σας ευχαριστώ πολύ.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η βαριατρική χειρουργική επέμβαση συνήθως συνιστάται για άτομα με σοβαρή παχυσαρκία, όταν άλλες μέθοδοι απώλειας βάρους δεν έχουν επιτύχει τα αποτελέσματα που απαιτούνται για τη βελτίωση της υγείας. Οι κύριες συνθήκες υπό τις οποίες συνιστάται η βαριατρική χειρουργική περιλαμβάνουν:

    Σοβαρή παχυσαρκία: Οι ασθενείς με δείκτη μάζας σώματος (BMI) πάνω από 40 ή άνω των 35 με σοβαρές υποκείμενες παθήσεις.

    Αποτυχημένες απόπειρες απώλειας βάρους: Όταν άλλες μεθόδοι όπως δίαιτα, άσκηση και φαρμακευτική αγωγή δεν έχουν οδηγήσει σε επαρκή απώλεια βάρους.

    Οι πιθανοί κίνδυνοι της βαριατρικής χειρουργικής περιλαμβάνουν επιπλοκές
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Η βαριατρική χειρουργική συνήθως συνιστάται για άτομα με σοβαρή παχυσαρκία (με δείκτη μάζας σώματος άνω των 40) ή για άτομα με δείκτη μάζας σώματος πάνω από 35 με πολλαπλά υγειονομικά προβλήματα ή επιπλοκές λόγω της παχυσαρκίας τους, όπως σακχαρώδη διαβήτη, υπέρταση, καρδιακές παθήσεις, ηπατονεφρικό σύνδρομο, πνευμονικά προβλήματα που σχετίζονται με την παχυσαρκία και άλλα προβλήματα υγείας που μπορεί να βελτιωθούν με τη μείωση του βάρους.

    Επίσης, όταν άτομα έχουν δοκιμάσει άλλες μεθόδους απώλειας βάρους χωρίς επιτυχία και η παχυσαρκία τους έχει αρνητική επίπτωση στην υγεία τους, η χειρουργική επέμβαση μπορεί να εξεταστεί ως εναλλακτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτές οι χειρουργικές επεμβάσεις για την απώλεια του σωματικού βάρους απευθύνονται σε περιπτώσεις νοσογονου παχυσαρκίας με ΒΜΙ πάνω από 35 με 40. Καλό θα είναι να είστε σε άμεση επικοινωνία με το γιατρό σας ώστε να σας συμβουλέψει ανάλογα με το ιατρικό σας ιστορικό για τα οφέλη της επέμβασης αλλά και για τυχόν πιθανούς κινδύνους.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι