• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/02/2024

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Η προηγούμενη περίοδος μου ήρθε αργά το βράδυ περίπου 10:00-11:00 τη νύχτα οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρήσω ως 1η μερα του κύκλου τη συγκεκριμένη μέρα ή την επόμενη. Εν πάσει περιπτώσει, λαμβάνοντας αυτή ως 1η μερα του κύκλου, την 16η μέρα στην αρχή της ερωτικής πράξης έσπασε το προφυλακτικό (στο πρώτο μισό-το πολύ 1 λεπτό περίπου) και σταματήσαμε την πράξη. Το αγόρι μου είχε εκσπερματωσει 8 ωρες πριν από την επαφή αυτή. Ενώ σκεφτόμουν να πάρω χάπι της επόμενης ημέρας, θεώρησα πως δεν υπάρχει λόγος δεδομένου ότι ήταν πολύ σύντομη η επαφή. Τώρα βέβαια μετανιώνω, γιατί θα είχα γλιτώσει σίγουρα πολύ άγχος. Σήμερα είμαι στην 28η μέρα του κύκλου. Γενικά έχω σταθερό κύκλο 28-30 ημερών. Πιστεύετε υπάρχουν πολλές πιθανότητες εγκυμοσύνης από μία τόσο σύντομη επαφή; αν κάνω χοριακή θα έχω αξιόπιστο αποτέλεσμα; σας παρακαλώ απαντήστε μου άμεσα

2 ειδικοί απάντησαν

  • Να περιμένετε και αν θα έχετε μια εβδομάδα καθυστέρηση να κάνετε χοριακη.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Είναι απειροελαχιστη η πιθανότητα εγκυμοσύνης από αυτό που περιγράφεται. Η σύσταση μου είναι την επόμενη φορά να πάρετε το χάπι της επόμενης ημέρας ακριβώς για να μην αγχώνεστε. Η β χοριακη δεν χρειάζεται αλλά εάν θέλετε οπωσδήποτε να την κάνετε θα έλεγα να γίνει 14 ημέρες μετά την επαφή. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου