• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/06/2023

Γειά σας.Ο γιος μου ετών 18 ,ημέρα Δευτέρα αποφασίσε να γυμνάστει κάνοντας βάρη (εντελώς αγυμναστος),περίπου καμμία ώρα.Οπως ήταν λογικό πιάστηκε ο δικέφαλος του,ο οποίος ήταν ελαφρά πιο πρησμένος από το φυσιολογικό.Επισης δεν μπορούσε να τεντώσει το χέρι του λόγω πόνου (λογικό).Ο πόνος και το πιάσιμο δεν περνούσε και το Σάββατο του πρήζεται το χέρι από το πήχη έως το μπράτσο.Παμε νοσοκομείο το βράδυ όπου τους εξηγούμε τι έχει γίνει.Τον κάνουν ακτινογραφία και βλέπουν ότι υπάρχει φλεγμονή,καθώς και εξετάσεις αίματος όπου βρίσκουν την cpk ανεβασμένη 8500 και τον κρατάνε ένα βράδυ χορηγούνται όρο και το μεσημέρι της Κυριακής τον αφήνουν χωρίς να του δώσουν κάποια θεραπεία.Εκαναν σωστά; δεν πρέπει να του δώσουν κάποια αντιβίωση;καθώς το πρήξιμο δεν υποχωρεί αισθητά.Ευχαριστω

8 ειδικοί απάντησαν

  • Θα μπορούσαν να δώσουν κάποια φάρμακα αντιοιδηματικά.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Δε χρειάζεται αντιβίωση. Το απαραίτητο είναι σωστή κ συνεχής ενυδατωση, ξεκούραση , παγοθεραπεια
    Θα συνέλθει γρηγορα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Η CPK ήταν αυξημένη λόγω μυϊκής καταπόνησης. Δε χρειάζεται απολύτως τίποτα. Να συνεχίσει να γυμνάζεται σε πιο χαλαρούς και προοδευτικά αυξανόμενους ρυθμούς!

    Δημητρίου Ι. Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μελίσσια

  • Η όλη διαδικασία έχει σχέση με την προστασία των νεφρών. Πρέπει να παρακολουθηθεί προσεκτικά και επανηλλημένως. Είναι ανάγκη να φέρετε όλες τις εξετάσεις του και να τον ελέγξω κλινικά και αρκετές φορές. Πάντως το θέμα είναι ιάσιμο με απλό τρόπο. Ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Εκαναν ακριβως οπως πρέπει.Γιατί να του δώσουν αντιβίωση;Επαθε μια βαρεια μυική θλάση η οποία θα υποχωρήσει σε 20 με 30 ημέρες.Το cpk ήταν τραγικά υψηλό και πρέπει να επαναληφθεί για να δούμε αν έπεσε.

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν είναι πάντα απαραίτητη η αντιβίωση σε περιπτώσεις υπερχρησίας του δικεφάλου τένοντα. Ωστόσο ο πόνος και το οίδημα μπορεί να διαρκέσει για αρκετές ημέρες. Χρειάζεται λεπτομερής κλινική εξέταση και εκτίμηση των αιματολογικών εξετάσεων.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Το πρήξιμο θα φύγει κανονικά σε λίγες μέρες αρκεί να μην κουραστεί τις επόμενες μέρες και καλό θα ήταν να επαναλάβετε την cpk σε δύο μέρες

    Τσαπακίδης Γιάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Η αντιβίωση δεν βοηθάει σε αυτές τις περιπτώσεις διότι δεν υπάρχει κάποιο μικρόβιο. Θα μπορούσε να πάρει κάποιο αντιφλεγμονώδες για μερικές ημέρες και ξεκούραση

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός