• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/09/2023

Καλησπέρα,ήθελα να σας ρωτήσω,που και που με πιάνει κάτι και με έχει ανησυχήσει: στα καλά καθούμενα με πιάνει ένας πόνος διαξιφιστικος στο σημείο λίγο πιο πάνω από το αυτί δεν ξέρω αν θεωρείται μηνιγγι εκεί,μόνο στην μια πλευρά... κρατάει για λίγα δευτερόλεπτα και είναι έντονος αλλά ευτυχώς μέχρι να τον προλάβω να τον νιώσω έχει περάσει...μπορεί να θεωρηθεί σύμπτωμα όγκου? Δεν ξέρω έχω φοβηθεί πολύ αυτή την περίπτωση (22χρ με καθαρές αιματολογικές)

5 ειδικοί απάντησαν

  • Πρέπει να γίνει μία εκτίμηση, καθώς φαίνεται να είναι κάποιος πόνος σχετιζόμενος με νεύρο.

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ Ο ΟΓΚΟΣ. ΜΗΠΩΣ ΤΡΙΖΕΤΕ Η ΣΦΙΓΓΕΤΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ?ΣΑΣ ΕΙΔΕ ΩΡΛ?

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς: σε λίγες μέρες θα υποχωρήσει ο πόνος. (3-4 ημέρες).Αν όχι επισκέψου ΩΡΛ.

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • ακουγεται σαν νευραλγια

    Νικολακοπούλου Αναστασία

    Νευρολόγος

    Παγκράτι

  • Μια ενδεχόμενη ωτοσκόπηση του σύστοιχου με τον πόνο αφτί και φαρυγγοσκόπηση απο Ωτορινολαρυγγολόγο, σίγουρα θα έλυνε το διαγνωστικό πρόβλημα. Σύνηθες πρόβλημα στην ηλικία σας (όπου δεν έχει ολοκληρωθεί η διαμόρφωση της οδοντοστοιχίας) είναι και το πόνος γύρω από την άρθρωση της γνάθου (κροταφογναθική διάρθρωση), που δίνει ενοχλήσεις γύρω από το αφτί (πχ στη περιοχή του κροτάφου, όπως το περιγράφετε). Υπεύθυνος ιατρός για τον πόνο αυτό είναι ο Γναθοχειρουργός.

    Μπάρκουλας Ευστάθιος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος