• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/04/2023

Πήγα σε δύο γυναικολόγους που ανακάλυψαν ότι έχω ουρεόπλασμα. Ο ένας μου είπε πως μπορεί να το κόλλησα από τουαλέτες, ενώ άλλος ότι είναι ΣΜΝ. Θα μπορούσα να το κολλήσω χωρίς σεξουαλική επαφή;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι, είναι ΣΜΝ

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλό είναι όπως και να έχει να το θεραπεύσετε με κάποια αντιβίωση βάση αντιβιογραμματος που θα έχετε σίγουρα στα χέρια σας

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Το ουρεόπλασμα βρίσκεται στον κόλπο της γυναίκας ως φυσικό συστατικό της μικροχλωρίδας. Μεταδίδεται και σεξουαλικά , αλλά το βρίσκουμε και εκτός επαφής.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΖΩΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΙΧΩΜΑ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Το ουρεοπλασμα μπορεί είτε να το κολλήσετε κατά την σεξουαλικη επαφή είτε θεωρείται πως υπάρχει στην φυσιολογική χλωρίδα του κόλπου και όταν πέφτει η "άμυνα" της περιοχής μπορεί να αυξηθεί η συγκέντρωση τ. Δεν χρειάζεται να στεναχωριέστε. Μπορείτε να λάβετε την κατάλληλη αγωγή και να υποχωρήσει.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Ναι φυσικά το Ρ πλάσμα δεν κολλάει μόνο από σεξουαλική επαφή

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Το Ureaplasma urealyticum είναι ένας τύπος βακτηρίου που μπορεί να βρεθεί στα γεννητικά όργανα τόσο των ανδρών όσο και των γυναικών. Θεωρείται φυσιολογικό μέρος του ανθρώπινου μικροβιώματος και δεν θεωρείται σεξουαλικώς μεταδιδόμενη λοίμωξη (ΣΜΝ). Ωστόσο, σε ορισμένες περιπτώσεις, μπορεί να προκαλέσει λοιμώξεις όπως ουρηθρίτιδα, τραχηλίτιδα και φλεγμονώδη νόσο της πυέλου (PID), οι οποίες συνήθως μεταδίδονται σεξουαλικά.

    Έτσι, το Ureaplasma urealyticum μπορεί να μεταδοθεί μέσω της σεξουαλικής επαφής, αλλά δεν θεωρείται κλασικό σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα (ΣΜΝ). Είναι πιο συχνό μεταξύ των σεξουαλικά ενεργών ατόμων, α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Η αλήθεια είναι πως ναι, είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενο αλλά όχι αποκλειστικά σεξουαλικώς μεταδιδόμενο.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Υπάρχει και στην χλωρίδα του κόλπου

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Το ουρεόπλασμα δεν είναι ένα αμιγώς ΣΜΝ, δηλαδή μεταδίδεται και με τη σεξουαλική επαφή αλλά μπορεί να μεταδοθεί και με άλλους τρόπους.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Αγαπητή φίλη.
    Θεωρείται ΣΜΝ...αλλά δε γνωρίζουμε πότε ήρθες σε επαφή με το μικρόβιο.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι