• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/02/2024

τι σημαίνει οταν τα δέχεσαι όλα και δεν αντιδράς?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσε να αποτελεί ζήτημα μη θέσπισης ορίων, ανάγκη να ευχαριστείτε τους άλλους( ακόμα και με το τίμημα να δυσαρεστειτε εσας), όπως επίσης και μια δυσανεξία στο να λέτε όχι. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται διερεύνηση. Η αποφυγή των συγκρούσεων δεν αποτελεί συστατικό των επιτυχημένων σχέσεων.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Μπορεί να αποσυνδεθείτε από τα συναισθήματά σας και να έχετε μάθει να μουδιάζετε τον εαυτό σας για να μην αισθάνεστε επώδυνα πράγματα, ίσως δεν είστε καλοί στο να βάζετε όρια και αποδέχεστε την προσβλητική και μη αγαπητική συμπεριφορά. Ή είστε αποκομμένοι από τις προβολές και τα συναισθήματα των άλλων επειδή δεν είστε υπεύθυνοι για αυτά, και δεν είναι δικοί σας, κάτι που είναι καλό. Otan Έχετε τον έλεγχο των συναισθημάτων σας και ξέρετε πότε αξίζει να αντιδράσετε και πότε όχι είναι καλό. Χρειάζεται λίγη περισσότερη ανάλυση για κάθε συγκεκριμένη κατάσταση.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Αυτό μπορεί να υποδεικνύει μια ποικιλία παραγόντων και συμπεριφορών. Ας εξετάσουμε τις πιθανές ερμηνείες:

    Αποφυγή συγκρούσεων: Κάποιοι άνθρωποι επιλέγουν να μην αντιδρούν σε κακή συμπεριφορά ή λόγια από τους άλλους προκειμένου να αποφύγουν συγκρούσεις ή δυσάρεστες καταστάσεις. Μπορεί να αισθάνονται ότι η αντίδραση θα μπορούσε να επιδεινώσει την κατάσταση.

    Ανασφάλεια ή χαμηλή αυτοεκτίμηση: Σε ορισμένες περιπτώσεις, οι άνθρωποι δεν αντιδρούν σε κακή μεταχείριση επειδή αισθάνονται ότι την αξίζουν ή ότι δεν αξίζουν καλύτερη μεταχείριση.

    Εσωτερική ηρεμία: Μερικοί άνθρωποι μπορεί να έχουν αναπτύξει μια ενδοσκοπική αίσθηση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γδοντάκη Μαρία

    Ψυχολόγος - Συστημική Θεραπεύτρια - Business & Wellbeing Coach

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Μπορούν να δοθούν πολλές ερμηνείες για αυτό που περιγράφετε. Ωστόσο, θα ήταν ωφέλιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό υγείας.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ότι αντιδράς λάθος.

    Χατζοπούλου Ξένια

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας! Πολλά, όμως, κάποια στιγμή θα γίνει εσωτερική έκρηξη με απόρροια στο εξωτερικό περιβάλλον. Ριψοκίνδυνο αρκετά τόσο για εσάς, όσο και για τους γύρω. Η συγκεκριμένη κατάσταση οδηγεί σε διαδικασίες που δεν είναι και τόσο ευχάριστες. Υπάρχουν τρόποι, άνθρωποι και μέσα για την εξέλιξη της συνείδησης. Ήρθε η ώρα τουλάχιστον αυτή, να αντιδράσει. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Μακάρι να μπορούσα να δώσω μία επιστημονικά υπεύθυνη απάντηση, αλλά δεν έχω αρκετές πληροφορίες στη διάθεσή μου για το ερώτημά σας. Μπορεί να σημαίνει πολλά. Από χαμηλή αυτοπεποίθηση, από αισθήματα κατωτερότητας, από λανθασμένες πεποιθήσεις, από κατάθλιψη ή σχιζοφρένεια, κ.α. Αν θέλετε μπορείτε να επαναδιατυπώσετε το ερώτημά σας με περισσότερες πληροφορίες, ωστόσο αμφιβάλλω αν και τότε θα μπορέσετε να λάβετε μία απάντηση που να σας καλύπτει. Τέτοιου είδους απαντήσεις έρχονται μόνο μέσα από μία ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα