• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/05/2023

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω το εξής μετά από κάταγμα ποδοκνημικής με χειρουργική επέμβαση και τοποθέτηση λάμας στην περόνη πόσο καιρό χρειάζεται να ξεπριστει το πόδι πλήρως?Χειρουργική επέμβαση 11/4 έχει γίνει αξονική δεν έχει βρεθεί κάποιο είδος υγρού στην οστεοσυνθεση.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Το οίδημα μπορεί να παραμείνει είτε λιγότερο είτε να αυξάνεται και να μειώνεται μέχρι έξι μήνες μετά την επέμβαση. Για καλύτερη όμως ενημέρωση μια σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με τον θεράποντα χειρουργό σας. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας. Συνήθως γύρω στους 2 μήνες. Πάντα κάτι μένει το οποίο μέσα σε 2 χρόνια ελαχιστοποιείται. Αυτά άν όλα πάνε καλά. Άν όχι θέλει ψάξιμο.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • 6μηνες

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Μπορεί να πάρει ως και μήνες, με προϋπόθεση βέβαια να έχει γίνει η οστεοσύνθεση που πρέπει και να έχουν διορθωθεί οι βλάβες του κατάγματος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • 2 ΜΗΝΕΣ

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Ειναι λιγο νωρις για να φυγει το πρηξιμο,παιρνει 1-2 μηνες να φυγει σε απλα διαστρεμματα μερικες φορες

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Καλησπέρα . Περίπου 6 εβδομάδες θα χρειαστεί .

    Δρ. Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Ωραιόκαστρο

  • Συνολικά τονπόδι ξεπρήζεται σταδιακά εώς και 6 μήνες μετά το χειρουργείο

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Γλυφάδα

  • Κ λόγω του καταγματος κ λόγω της εγχείρησης κ λόγω της ακινητοποίησης είναι απολύτως λογικό να είναι πρησμένο το πόδι για κάποιες εβδομάδες ή λίγους μήνες
    Το πόσος καιρός θα χρειαστεί για να ξεπεραστεί τελειως εξαρταται από πλήθος παραγόντων (ηλικία, βάρος , φλ.ανεπαρκεια κτλ) κ μπορείτε να το συζητήσετε εκτενώς με το χειρουργό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Λόγω της θέσης του κατάγματος το οίδημα της ποδοκνημικής και του ποδιού θα επιμείνουν και ίσως λόγω της δημιουργίας επανορθωτικού ιστού να υπάρχει και μια μικρή υπολειμματική διόγκωση στο τέλος ( αν μιλάμε για πρήξιμο και όχι εικόνα φλεγμονής). Αν δεν έχετε άλλα ενοχλήματα μην ανησυχείτε, απλά ακολουθήστε τις οδηγίες του θεράποντός σας που έχει την πλήρη εικόνα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Για να ξεπρηστεί εντελώς θα χρειαστεί σίγουρα 3 μήνες

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα , προφανώς το κάταγμα έχει κολλήσει και περπατάτε με πλήρη φόρτιση να υποθέσω , αν ναι τότε το πόδι σας θα πριζεται και θα ξεπριζεται για καιρό

    Καλδής Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Παλλήνη