• General topics
  • Submitted on 31/05/2023

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω το εξής μετά από κάταγμα ποδοκνημικής με χειρουργική επέμβαση και τοποθέτηση λάμας στην περόνη πόσο καιρό χρειάζεται να ξεπριστει το πόδι πλήρως?Χειρουργική επέμβαση 11/4 έχει γίνει αξονική δεν έχει βρεθεί κάποιο είδος υγρού στην οστεοσυνθεση.

12 specialists answered

  • Καλησπέρα σας! Το οίδημα μπορεί να παραμείνει είτε λιγότερο είτε να αυξάνεται και να μειώνεται μέχρι έξι μήνες μετά την επέμβαση. Για καλύτερη όμως ενημέρωση μια σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με τον θεράποντα χειρουργό σας. Σας ευχαριστώ!

    Παπουλίδης Νικόλαος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλημέρα σας. Συνήθως γύρω στους 2 μήνες. Πάντα κάτι μένει το οποίο μέσα σε 2 χρόνια ελαχιστοποιείται. Αυτά άν όλα πάνε καλά. Άν όχι θέλει ψάξιμο.

    Mylonas Hrusanthos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Anavissos

  • 6μηνες

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

  • Μπορεί να πάρει ως και μήνες, με προϋπόθεση βέβαια να έχει γίνει η οστεοσύνθεση που πρέπει και να έχουν διορθωθεί οι βλάβες του κατάγματος

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • 2 ΜΗΝΕΣ

    Andreopoulos Asimakis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ilion

  • Ειναι λιγο νωρις για να φυγει το πρηξιμο,παιρνει 1-2 μηνες να φυγει σε απλα διαστρεμματα μερικες φορες

    Pandis Vasileios

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Kerkira (Corfu)

  • Καλησπέρα . Περίπου 6 εβδομάδες θα χρειαστεί .

    Πεντερίδης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Παιδοορθοπαιδικός

    Oreokastro

  • Συνολικά τονπόδι ξεπρήζεται σταδιακά εώς και 6 μήνες μετά το χειρουργείο

    Παπαδόπουλος Παναγιώτης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Αθλητίατρος

    Glyfada

  • Κ λόγω του καταγματος κ λόγω της εγχείρησης κ λόγω της ακινητοποίησης είναι απολύτως λογικό να είναι πρησμένο το πόδι για κάποιες εβδομάδες ή λίγους μήνες
    Το πόσος καιρός θα χρειαστεί για να ξεπεραστεί τελειως εξαρταται από πλήθος παραγόντων (ηλικία, βάρος , φλ.ανεπαρκεια κτλ) κ μπορείτε να το συζητήσετε εκτενώς με το χειρουργό σας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Λόγω της θέσης του κατάγματος το οίδημα της ποδοκνημικής και του ποδιού θα επιμείνουν και ίσως λόγω της δημιουργίας επανορθωτικού ιστού να υπάρχει και μια μικρή υπολειμματική διόγκωση στο τέλος ( αν μιλάμε για πρήξιμο και όχι εικόνα φλεγμονής). Αν δεν έχετε άλλα ενοχλήματα μην ανησυχείτε, απλά ακολουθήστε τις οδηγίες του θεράποντός σας που έχει την πλήρη εικόνα.

    Πετρίδης Γρηγόριος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Για να ξεπρηστεί εντελώς θα χρειαστεί σίγουρα 3 μήνες

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Thessaloniki

  • Καλησπέρα , προφανώς το κάταγμα έχει κολλήσει και περπατάτε με πλήρη φόρτιση να υποθέσω , αν ναι τότε το πόδι σας θα πριζεται και θα ξεπριζεται για καιρό

    Kaldis Panagiotis

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Pallini