• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/08/2023

Σε ποσό χρονικό διάστημα αρχίζουν οι έγκλειστοι φρονιμητες να προκαλούν προβλήματα; Ποτε είναι αναγκαία η εξαγωγή;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν προκαλούν πάντα, είναι ανα περίπτωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συνήθως όταν ανατέλλουν, ή εάν εμπλέκονται σε άμεση επαφή υπό κλίση, με το μπροστινό τους δόντι. Στις περισσότερες περιπτώσεις που προκαλούν προβλήματα συνιστάται η εξαγωγή τους

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ενδεχεται να μην προκαλεσουν παντοτε προβληματα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα. Μπορεί να μην δημιουργήσουν ποτέ πρόβλημα. Είναι ανάλογα με την περίπτωση

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας,

    Η αμερικανική επιστημονική εταιρία των γναθοπροσωπικών χειρουργών (AAOMS) συστήνει την προληπτική εξαγωγή ενός φρονιμίτη αμέσως μόλις ανατείλει, ώστε να μην προλάβει να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην στοματική κοιλότητα του ασθενούς. Γενικά, η εξαγωγή φρονιμίτη είναι από τις πιο συνήθεις περιπτώσεις εξαγωγών σε άτομα ηλικίας 20 έως 40 ετών.

    Το βασικό που πρέπει να γνωρίζετε είναι ότι οι φρονιμίτες είναι πολύ πιο επιρρεπείς στη δημιουργία σοβαρών προβλημάτων στοματικής υγείας σε σχέση με τα υπόλοιπα δόντια. Βασικά, τα σοβαρά προβλήματα που προκύπτουν ενδέχεται να επηρεάσουν τον ίδιο τον φρονιμίτη, τα ούλα,
    ... Διάβασε περισσότερα

    ORALIS DENTAL CENTER - Μαρίλη Φτούλη - Ψωμαδέρη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Εμφυτευματολόγος

    Περιστέρι

  • Οταν δημιουργοήσουν πόνο φελγμονή και οίδημα

    Μπομπότας Δημήτριος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας,ανάλογα τη θέση τους .Με μια πανοραμική μπορεί να γίνει μια πρώτη διάγνωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας για το θέμα αυτο
    Συνήθως οι ηλιεγκλειστοι φρονιμητες προκαλούν φλεγμονές και χρειάζονται πιο άμεσα εξαγωγή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν είναι πάντα απαραίτητο να εξαχθούν
    Εξαρτάται απο την κάθε περίπτωση
    Κλινική και ακτινογραφικη εξέταση καθώς και η συχνότητα που παρουσιάζεται πρόβλημα θα καθορίσουν εάν είναι αναγκαία η εξαγωγή τους

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Οι έγκλειστοι φρονιμήτες δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα όπου θα αρχίσουν να δημιουργούν προβλήματα και αυτό διαφέρει ανά περίπτωση. Ο τακτικός κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος είναι απαραίτητος ώστε να διαγνωστεί μια πιθανή βλάβη που προκαλούν οι οι έγκλειστοι φρονιμήτες είτε στην γνάθο είτε στα παρακείμενα δόντια και επιβάλλει την εξαγωγή τους.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αρχικά χρειάζεται ιατρική εξέταση και ακτινογραφία για δούμε την θέση τους. Έπειτα θα κρίνουμε τι άλλο χρειάζεται, πότε, πως και αν πρέπει να αφαιρεθούν.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Δεν προκαλούν πάντα, συνήθως αφαιρούνται όταν ακτινολογικά απεικονίζεται κάποια παθολογία στη γνάθο ή η θέση του δοντιού επηρεάζει το μπροστινό δόντι ή όταν ο ασθενής έχει συμπτώματα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Δεν υπαρχει σαφης απαντηση στην ερωτηση σας,μπορει να μην προκαλεσουν ποτε το παραμικρο προβλημα,ειδικα οι τελειως εγκλειστοι φρονιμητες δεν κανουν κακο,αν αρχισουν και ανατελουν και μαζευονται μικροβια στην περιοχη τοτε η εξαγωγη ειναι μια πιθανη λυση(οχι η μοναδικη)

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Οι φρονιμίτες μπορεί να αρχίσουν να δημιουργούν προβλήματα μετά τα 17 έτη όπου προσπαθούν να ανατείλλουν στο στόμα. Από τότε και μετά και για διάφορους λόγους όπως ότι παθαίνουν περιστεφανίτιδα, ότι πιέζουν τα μπροστινά τους δόντια κτλ μπορεί να δημιουργούν πόνο, πρήξιμο και άλλα. Η εξαγωγή κρίνεται αναγκαία όταν δημιουργούν προβλήματα με αυξημένη συχνότητα.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Δεν υπαρχει καποια στανταρ ηλικια.συνηθως παντως μετα τα 18-20 κ αφου παραμενουν εγκλειστοι η ημιεγκλειστοι.μπορει ομως καποιος φρονιμητης να παραμενει εγκλειστος ακομα κ σε μεγαλες ηλικιες χωρις να παρουσιαστει καποιο προβλημα.αν πονεσει η δημιουργησει προβλημα στα γειτονικα δονται η ακομα αν δημιουργηθει περιστεφανιτιδα (μια φλεγμονη του ουλου που βρισκεται ακριβως πανω απο τον φρονιμητη) τοτε επιβαλεται να βγει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Είναι τελείως άγνωστο πότε καί εάν θα ενοχλήσουν......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν υπάρχει χρόνος συγκεκριμένος. Αν αρχίζουν να ενοχλούν, κάνετε.ενα.ν έλεγχο ακτινογραφικο και.αποφαΙζει ο θεράπων οδοντιατρος.Αν φανεί ότι η εγκλειση είναι τέτοια που δημιουργεί πρόβλημα στον 2ο γομφίο, χρειάζεται.εξαγωγη άμεσα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας, δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Όλα εξαρτώνται από τα συμπτώματα, το ποτέ θα εμφανιστούν.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το χρονικό διάστημα στο οποίο μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα οι έγκλειστοι φρονιμήτες εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες όπως η θέση τους στη γνάθο, η εγγύτητα με τα παρακείμενα δόντια κλπ. Για το λόγο αυτό είναι ασφαλέστερο να βγάλετε μία πανοραμική ακτινογραφία και να αξιολογηθούν από οδοντίατρο.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Μπορεί να μην προκαλέσουν ποτέ προβλήματα. Η κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Οι εγκλειστοι φρονιμητες δεν ειναι απαραιτητο να δημιουργουν παντα προβληματα,αυτο εξαρταται απο την θεση τους και την εγγυτητα τους με διαφορα ανατομικα στοιχεια.
    Η παρακολουθηση τους μεσω πανοραμικης ακτινογραφιας ανα διαστηματα,καθως και ο τακτικος κλινικος ελεγχος ειναι χρησιμοι οδηγοι ως προς την εκτιμηση αν χρειαστει να εξαχθουν ή οχι.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Εξατομικεύεται ανάλογα με την εντόπιση των εγκλείστων, την συμπτωματολογία τους και την πιθανή εμπλοκή τους στην θέση και την αρτιότητα των λοιπών δοντιών του φραγμού (πιέσεις ή απορρόφηση ριζών διπλανών δοντιών). Καταλαβαίνετε ότι υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες. Η κρίση του γιατρού σας είναι καθοριστική.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι