• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 26/01/2024

Κύστη σε δόντι, σημαίνει αναγκαστικά και εξαγωγή ή μπορεί κάπως να σωθεί?

12 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΑΚΡΟΡΡΙΖΕΚΤΟΜΗ ΚΑΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Ανάλογα το μέγεθος της κυστης και της θέσης της μπορει να σωθει το δόντι με άλλες θεραπείες. Η εξαγωγη θα πρεπει να ειναι τελευταια λυση.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Η οδοντογενής περιακρορριζική κύστη, πολύ συχνά, οφείλεται σε μικρόβια λόγω νέκρωσης του δοντιού, και μπορεί να θεραπευτεί με συντηρητική η χειρουργική ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση). Υπάρχουν, όμως, περιπτώσεις όπου το αίτιο της κύστης ή η έκταση είναι τέτοια που απαιτούν μια πιο επεμβατική λύση, όπως είναι η εξαγωγή. Πάντα πρέπει να προηγηθεί διαφορική διάγνωση από το γιατρό, με βάση ακτινογραφικά δεδομένα και κλινικά συμπτώματα και σημεία.
    Με βάση αυτά, θα προταθεί το σχέδιο θεραπείας που είναι πιο κατάλληλο για την αντιμετώπιση του προβλήματός σας.

    Με εκτίμηση
    LoveSmile

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Αυτο εξαρταται,ομως σε γενικες γραμμες ενιοτε μπορει με μια απονευρωση να σωθει.Και παλι,ολο αυτο ειναι σχετικο,γιατι εξαρταται απο την κλινικη κατασταση του δοντιου,την εγγυτητα της κυστεως με αλλους ανατομικους παραγοντες και τα σχετικα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Όχι απαραίτητα! Ανάλογα βέβαια και με την περίπτωση μπορεί να γίνει αρχικά ενδοδοντική θεραπεία(απονεύρωση) και σε 2η φάση αν χρειαστεί, ακρορριζεκτομή.

    Μάνεσης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Μπορεί και να σωθεί με ενδοδοντική θεραπεία.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Στις περισσότερες περιπτώσεις το δόντι μπορεί να σωθεί. Γίνεται ενδοδοντικη θεραπεία ( απονεύρωση) ώστε να επιτύχουμε την άρση του μικροβιακού αιτίου. Στην συνέχεια αναλόγως το μέγεθος της κύστης, ο οργανισμός μας έχει την ικανότητα να την καταπολεμήσει, να απορροφήσει κ να επουλώσει την κύστη. Εάν αυτό δεν γίνει (ελέγχεται ακτινογραφικα στις περισσότερες περιπτώσεις, κ κλινικά με υποχώρηση των συμπτωμάτων) τότε γίνεται χειρουργική αφαίρεση αυτής με το δόντι να παραμένει στον φραγμό κανονικά κ λειτουργικά. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν ειναι μικρου μεγεθους μπορει με ενδοδοντικη θεραπεια να υποχωρησει αφου γινει με τις σωστες προδιαραφες.μπορει να αφαιρεθει κ χειρουργικα ιδιαιτερα σε μονορριζο δοντι με μια διαδικασια που ονομαζεται ακρορριζεκτομη κατα την οποια κοβεται μαζι με την κυστη κ καποιο μερος του φλεγμαινοντος ακρορριζιου (τελειωμα της ριζας του δοντιου).

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Αν είναι μικρή μπορεί κσι με απονεύρωση να σωθεί το δοντι

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Σαφώς και μπορεί να σωθεί. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας.Μπορεί να σωθεί με ακροριζεκτομή.Ρωτείστε κάποιον ενδοδοντιστη ή γναθοχειρουργο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αναλογως με το μεγεθος, την εκταση και το δοντι

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα