• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Καλησπέρα σας στο τεστ παπ που έχω κάνει αναφέρει. Η κυτταρολογική κατά Παπανικολάου εξέταση των επιστρωμενων πλακιδίων έδειξε αρκετά πλακώδη κύτταρα από την επιπολής και αρκετά από τη διάμεση στιβάδα του επιθηλίου. Ανάμεσα σε αυτά και λίγα πλακώδη κύτταρα από τις ανώτερες στιβάδες του επιθηλίου με διογκωμένους και σχετικά υπερχρωματικούς πυρήνες ή και τάση περιπυρηνικής διαύγασης του κύτταρο πλάσματος. Από τον ενδοτράχηλο ανευρέθησαν αρκετά κύτταρα του αδενικού επιθηλίου. Στο υπόστρωμα παρατηρήθηκαν αρκετά ουδετερόφιλα πολυμορφοπύρηνα. Συμπέρασμα: επιχρίσματα με άτυπα πλακώδη κύτταρα μη προσδιοριζομενης σημασίας. (ASC-US κατά Bethesda). Με έχουν παραπέμψει να κάνω κολποσκόπηση αλλά δεν έχω καταλάβει το αποτέλεσμα της εξέτασης τι χει δείξει και χρειάζεται να προχωρήσουμε σε αυτή τη διαδικασία; δηλώνει κάποιον καρκίνο ή κάτι άλλο;

3 ειδικοί απάντησαν

  • ΘΕΛΕΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ . ΤΑ ΑΤΥΠΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟ ΥΓΡΟΥ. ΤΑ ΑΤΥΠΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟ ΤΩΝ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΩΝ ΟΠΟΤΕ ΠΡΩΤΑ ΘΕΛΕΙ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΙΟΥ ΓΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ ΚΙΑ ΜΕΤΑ ΘΕΛΕΙ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Δείχνει ότι υπάρχουν κύτταρα που δεν μπορούν να ταυτοποιηθούν

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Όλα καλά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα απλώς ένα τεστ σε 3 μήνες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας