• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/04/2023

Καλησπέρα.Μετα από μια κρίση πολύ έντονης ζάλης πριν 1μιση χρόνο παρατήρησα ότι έχασα την εστίαση στα μάτια μου.Πηγα στον οφθαλμίατρο ο οποίος μου βρηκε πολύ λίγο αστιγματισμό τον οποίο τον ειχα και πριν αλλά έβλεπα πολύ πιο καθαρά.Εκανα 2 μαγνητικές εγκεφάλου και μια αξονική μαλακών μορίων και οι 3 καθαρές.Το μόνο που βρέθηκε είναι χρόνιες παχύβλενογο άλλοιωσεις.Η δε μετωπιαία αλλοίωση φαίνεται ότι πατάει λίγο πάνω στο μάτι.Μπορει αυτό να προκαλεί την αλλοίωση στην όραση?Γιατί αντιμετωπίζω και ήπιες ζαλάδες καθημερινά.Οι νευρολόγοι δεν μπορούν να απαντήσουν με σιγουριά οι ζαλάδες και η όραση δεν βελτιώνονται.Εχω κοιτάξει τα πάντα από εγκέφαλο και αυχένα μέχρι θυροειδή και λαιμό.Ευχαριστω

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό εύρημα, θα πρέπει να γίνει μία εξαρχής προσέγγιση των συμπτωμάτων σας, ώστε να βρεθεί κάποιος βοηθητικός τρόπος (διαγνωστικά ή/και θεραπευτικά) ώστε να βοηθηθείτε

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα , αν η ζαλάδα συνεχίζεται δεν νομίζω ότι οφείλετε στα μάτια έτσι πως το περιγράφεται , καλό θα ήταν να γίνει μια εκτίμηση ίσως με oct και οπτικά πεδία για πλήρη μελέτη . Οφθαλμολογική
    Ευχαρίστως να σας κάνουμε μια εκτίμηση όποτε θέλετε

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Αν αυτό που λέτε ότι χάσατε την εστίαση, εννοείτε ότι έχετε διόφθαλμη διπλωπία τότε χρειάζεστε πρισματικά γυαλιά

    Γκόγκος Μανώλης MD Laser Inc.

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Θήβα

  • Ίσως ανάλογα με τα ευρήματα της μαγνητικής εγκεφάλου που έχετε κάνει ήδη, να χρειάζεται να κάνετε μαγνητική οφθαλμικών κογχων με σκιαγραφικό.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Η περίπτωση σας πρέπει να διερευνηθεί από κοντά. Αν ενδιαφέρεστε κλείστε ραντεβού

    Θωμοπούλου Σταυρούλα

    Νευρολόγος

    Ίλιον

  • Δεν πιστεύω ότι επειρεαζεται η όραση εκτός και αν η μετωπιαία αλλοίωση δημιουργεί πιεστικά φαινόμενα στους βολβούς ωστόσο για να μιλάμε με ακρίβεια πρέπει να γνωρίζω την οπτική οξύτητα κάθε οφθαλμου

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Οχι δεν ειναι δυνατον θα κοιταζα ξανα για πιθανα οφθαλμολογικο θεμα

    Κυριάκος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Η ζαλη δεν προερχεται απο τα ματια ουτε απο την παχυβλενογονιτιδα.Απευθυνθειτε σε ΩΡΛ με ειδικευση στους ιλιγγους.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Η εντονη ζαλη απο που προηλθε;
    Μηπως εχετε υπερταση, σακχαρο;
    Τι σας βρηκαν τοτε.
    Καντε ελεγχο για το λαβύρινθο σε ΩΡΛ.
    Δεν μου λετε τι ηλικία ειστε.
    Μηπως εχετε καταρρακτη.
    Η ωχρα κηλιδα ειναι εντάξει;
    Χρειαζονται κι αλλες οφθαλμολογικες εξετασεις να κανετε.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Τοτε το επομενο βημα ειναι εξεταση απο οφθαλμιατρο.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Θα πρεπει να υπβληθειτε σε πληρη οφθαλμολογικο ελεγχο και οχι μονο σε διαθλαστικο οπως αναφερετε

    Κούλιος Παναγιώτης

    Οφθαλμίατρος

    Περιστέρι

  • η διαταραχή της εστίασης είναι ένα κοινό σύμπτωμα σε ζάλη τύπου ιλίγγου γιατί προκαλείται διαταραχή στην κίνηση των οφθαλμών (νυσταγμός ή διαταραχή των σακκαδικών κινήσεων) - αν ελέγξατε ότι έχετε αναφέρει δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε για κάτι άλλο - απλά μάλλον καλύτερη διαχείριση της ζάλης αυτής καθαυτής

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό