• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/04/2023

Καλησπερα,ειμαι 36 ετων κ αντιμετωπιζω μια πολυ δυσκολη κατασταση,χωρισμου,προδοσιας μοναξιας..εχω κουραστει να το συζηταω γτ ποναει..αυτο που ξερω ειναι οτι πλεον ειμαι μονη,δν εχω κανεναν,νιωθω ενοχες ενω δν θα επρεπε,δν θελω να σηκωνομαι σπ το κρεβατι,ζω πρωτη φορα μονη μου κ δν βρισκω λογο πλεον να ζω..με πιανει πανικος,ταχυκαρδια κ πολλες φορες δν μπορω ν αναπνευσω..θελω να βαλω τερμα αλλα κ γι αυτο ακομα ειμαι δειλη..νιωθω τελειως προδωμενη..σας παρακαλω,τι να κανω;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι μία δύσκολη περίοδος για εσάς, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά με ψυχοθεραπεία κι αν χρειαστεί και με φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Στην περίπτωσή σας συνυπάρχουν συμπτώματα απο την διαδικασία πένθους που ακολουθεί έναν χωρισμό. Ο αυτοκτονικός ιδεασμός μας παραπέμπει όμως και σε καταθλιπτική συνδρομή. Χρειάζεστε θεραπεία με ψυχολόγο για να επεξεργαστείτε τον χωρισμό αλλά και τις απαιτήσεις που έχεται από μιά σχέση. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε μοιάζει με πένθος. Αν υπάρχει αυτοκτονικοτητα ή αυτοκτονικός ιδεασμός θα πρεπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο αρχικά και εκείνος θα σας κατευθύνει μετεπειτα.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Εύχομαι η απάντηση μου να σας βρίσκει καλύτερα από όταν στείλατε την ερώτηση σας. Αν όχι θα έλεγα ότι χρειάζεται να συνεργαστείτε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να πάρετε την υποστήριξη και την βοήθεια που χρειάζεστε. Αν αυτό δεν σας φαίνεται εφικτό μπορείτε να καλέσετε στις δωρεάν γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης. Ειδικά αν έχετε σκέψεις να τερματίσετε τη ζωή σας θα έλεγα πως είναι απαραίτητο να μιλήσετε σε κάποιον γι' αυτό, ακόμα και σε κάποιο κοντινό άτομο εμπιστοσύνης. Σας δίνω τις δωρεάν γραμμές: 1018 γραμμή βοήθειας για την αυτοκτονία και 10306 γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 24ωρες όλη την εβδομάδα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ που αισθάνεστε έτσι. Αυτό που νομίζω ότι θα σας βοηθούσε είναι να μιλήσετε με κάποιον/α ψυχολόγο και να μοιραστείτε τις δύσκολες και επίπονες σκέψεις σας ώστε να σας βοηθήσει να τις αντιμετωπίσετε και να τις ξεπεράσετε.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλημέρα σας,

    Από την περιγραφή σας καταλαβαίνω πως περνάτε μια αρκετά δύσκολη περίοδο η οποία μάλιστα προκύπτει και λόγω διάφορων καταστάσεων που βιώσατε (π.χ. χωρισμός).

    Ακριβώς για τον λόγο αυτόν θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό, ενδεχομένως κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή για αρχή, ώστε να έχετε τον απαραίτητο χώρο να μοιραστείτε μαζί του όλα τα παραπάνω.

    Δεν είναι ανάγκη να το περνάτε μόνη σας ούτε ντροπή ή αδυναμία να ζητήσετε βοήθεια.

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Σαν πρώτο βήμα θα σας πρότεινα να κάνετε ψυχοθεραπεία καθώς είναι μια καλή κίνηση μετακίνησης για την καθημερινότητά σας.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)