• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 05/11/2023

Καλησπερα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την περιοδο της μικρής μου κόρης 12 χρονών. Ξεκίνησε πριν ένα περιπου χρόνο και ενώ στην αρχή υπήρχαν αρκετα διαστήματα χωρίς εμμηνο ρυση μέχρι και τρεις μήνες , από τον Σεπτέμβρη και μετά η περίοδος της έρχεται κανονικά σαν ημερομηνία στις 28-30 μερες αλλά κράτα πολυ .. Εκεί που ξεκινά με οχι πολυ μεγάλη ροη ,ελαττωνεται αρκετά και φαίνεται ότι τελειώνει και μετά από λίγες μέρες παλι από την αρχή με κανονική ροή για μια δυο μερες.Για παραδειγμα με περιοδο απο 22/10 με όχι μεγάλη ροή και ενώ σιγά σιγά ελλατωνοταν με παρουσια καφέ κηλίδων μετά απο 4 μερες περιπου στις 4/11 έχουμε ξανα ροή κανονική . Είναι φυσιολογικο κάτι τέτοιο λόγω της ανωμαλίας του κυκλου για τα δυο πρωτα χρονια;Σας ευχαριστω

3 ειδικοί απάντησαν

  • Η κορη σας παρουσιαζει μεσοκυκλικη κολπικη αιμορροια. Ειναι φυσιολογικο, αν και οχι επιθημητο. Δεν χρειαζεται καποια αντιμετωπιση, αν και μπορει να ειναι αβολο για το κοριτσακι.

    Ξυνός Απόστολος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Η ανωμαλίες στην περίοδο ενός κοριτσιού μπορεί να κρατήσουν αρκετά χρόνια. Αν η αιμορραγία δεν προκαλεί πρόβλημα αναιμίας δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας. Όπως πολύ σωστά είπατε τα πρώτα 2-3 χρόνια από την εμμηναρχή η περίοδος μπορεί να μην είναι σταθερή και τις περισσότερες φορές αυτό οφείλεται στην ανωριμότητα του ορμονικού 'άξονα'. Από την άλλη όμως θα πρέπει να είμαστε σίγουροι οτι σε αυτή την περίοδο δεν θα υπάρχουν συχνές αιμορραγίες που σε βάθος χρόνου θα μπορούσαν να προκαλέσουν αναιμία. Θα σας συμβούλευα να επισκεφτείτε έναν γυναικολόγο για να γίνει ένας βασικός έλεγχος και να σας δοθούν οδηγίες για το πως να αντιμετωπίσετε σωστά και με ασφάλεια την κατάσταση αυτή. Ελπίζω να ήταν χρήσιμη η απάντηση μου. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου