• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/07/2023

Καλησπέρα, έχω αποσπαστικο κάταγμα φυματος 5ου μεταταρσίου! Ο γιατρός μου είπε να βάλω έναν λειτουργικό νάρθηκα ποδοκνημικής σταθερής γωνίας (μπότα) και να περπατάω κανονικά με την βοήθεια πατερίτσας για αρχή! Κρίνεται απαραίτητη η χρήση αντιπηκτικών; Επίσης, μπορώ να αφαιρω τον νάρθηκα κατά την διάρκεια του ύπνο ή όταν δεν κινούμαι;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Κατ αρχάς, πρέπει να ρωτήσετε το γιατρό σας για όλα αυτά. Αν η απόσπαση είναι μεγάλη, τότε χρειάζεστε χειρουργείο, αν η απόσπαση είναι μικρή, το αντιμετωπίζουμε σαν διάστρεμμα. Δεν μου αρέσει να περπατάτε την πρώτη εβδομάδα τουλάχιστον. Αν θέλετε περισσότερα, πρέπει να σας εξετάσω. Αυτά που σας λέω είναι εντελώς σε θεωρητικό επίπεδο. Σας ευχαριστώ.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μπορείτε να τον αφαιρείτε...

    Ανδρεόπουλος Ασημάκης

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ίλιον

  • Οι κατευθυντήριες οδηγίες δεν επιβάλουν χρήση αντιπηκτικων , ο γιατρός σας όμως αποφασίζει για τη θεραπεία, ανάλογα με κάποιους παράγοντες κινδύνου. Στον ύπνο θα έλεγα να το φοράτε , αν δεν κινείστε στην ηρεμία μπορείτε να τον βγάλετε, ή ας πούμε για ένα μπανιο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Στο αποσπαστικό κάταγμα του φύματος του πέμπτου μεταταρσίου το οποίο διατηρεί μία απόσταση η οποία δεν μας επιβάλει τη χειρουργική αντιμετώπιση,προτιμότερο είναι το υπόδημα αποφόρτισης μεταταρσίων με το οποίο δεν ειναι απαραίτητη καμία αντιπηκτική αγωγή.

    Ταραμπίκος Δημήτριος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Φάληρο

  • Ναι στα αντιπηκτικά,ναι στην παροδική αφαίρεση νάρθηκα ,ναι στην ανα 10ήμερο ή 15 νθήμερο επανέλεγχο με ακτινογραφία

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Θα κάνετε ότι σας λέει ο θεράπων ιατρός σας. (Κάθε γιατρός μπορεί να ακολουθεί την δικιά του αντιμετώπιση. Προσωπικά δέν χρησιμοποιώ αντιπηκτικά ούτε και τέτοιους νάρθηκες. Υπάρχουν πολύ πιο απλές λύσεις. )

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος