• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/02/2024

καλησπέρα σας..εδω και καιρο μου έχει μπει στο μυαλό η ιδεα ό,τι θα παθω καρδια (ανακοπη η εμφραγμα) και δε μπορω να ελέγξω καθόλου τον φόβο μου γύρω απ το θεμα αυτο. Εχω κανει κάποιες καρδιολογικες εξετάσεις (καρδιογραφημα και υπερηχο καρδιας) οι οποίες βγηκαν φυσιολογικες και οι δύο. Τι να κάνω; (23 ετων)

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον έχετε κάνει τις εξετάσεις σας και όπως λέτε "μου έχει μπει στο μυαλό η ιδέα" μοιάζει να είναι συναισθηματικοί οι λόγοι που φοβάστε ότι θα αρρωστήσετε. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο για να μπορέσετε να καταλάβατε τα αίτια της φοβίας σας και να την αντιμετωπίσετε.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να αντιμετωπίσετε το άγχος υγείας που πιθανό αντιμετωπίζετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Από την στιγμή που ο καρδιολογικός έλεγχος ήταν καθαρός, αντιλαμβάνεστε οτι οργανικά ευρήματα δεν υπάρχουν. Κατά συνέπεια, ο φόβος και η αγωνία είναι ψυχοσυναισθηματικής προελεύσεως. Θα χρειαστεί να τα διερευνήσετε με την βοήθεια κάποιου ειδικού ψυχικής υγείας.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Γεια σας! Εφόσον αποκλείστηκαν τα οποιαδήποτε παθολογικά αίτια, πράγμα το οποίο είναι ευχάριστο, καλό είναι να συλλογιστείτε και να εστιαστείτε λίγο στο λόγο για τον οποίο υπάρχει μέσα κι έξω αυτή η συγκεκριμένη φοβία! Είστε στη διαδικασία άνθισης ηλικιακά, ανήκετε στη γενιά Z (generation Z), η οποία ακολουθεί νέα μοτίβα, τελείως διαφορετικά από το παλιό. Ίσως να ήρθε η ώρα για ποιοτικές αλλαγές μέσα σας, δημιουργώντας ένα άνοιγμα καρδιάς, με τρυφερότητα και ευαισθησία και που ξέρετε, αν γίνει κάτι τέτοιο, μπορεί να περιοριστεί και ο συγκεκριμένος φόβος από το κέντρο της καρδιάς. Στη διάθεσή σας για αυτήν την εργασία. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Να απευθυνθείς σε νευρολογο-ψυχιατρο ώστε να βοηθήθεις από επαγγελματία όσο είναι νωρίς

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα,
    Καλησπέρα σας. Καταρχάς, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι ο φόβος για καρδιακά προβλήματα είναι αρκετά συνηθισμένος και μπορεί να έχει διάφορες αιτίες. Είναι θετικό ότι έχετε ήδη υποβληθεί σε κάποιες καρδιολογικές εξετάσεις και τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά. Αυτό σημαίνει ότι από ιατρικής άποψης δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία σχετικά με σοβαρά προβλήματα καρδιάς στην ηλικία σας.
    Ωστόσο, η δυσκολία στον έλεγχο του φόβου μπορεί να προκαλεί στρες και ανησυχία που επηρεάζουν την καθημερινή ζωή σας. Θα ήταν σκόπιμο να εξετάσουμε, μέσω ψυχοθεραπείας, τις πιθανές ψυχολογικές αιτίες αυτού του φόβου και να εξερευνήσουμε τρόπους α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Για κάποιο λόγο ο φόβος ότι θα πάθετε ανακοπή ή έμφραγμα μοιάζει να επιμένει. Σα να έχει τη δική του θέληση, τη δική του δυναμική. Οι φυσιολογικές εξετάσεις σα να μην τον καθησυχάζουν. Εκείνος επιμένει, και σας ταλαιπωρεί. Θα πρότεινα να κάνετε έναν διάλογο με τον φόβο αυτόν. Τι θέλει να σας πει; Το ακούτε; Παίρνει εκείνος κάποια απάντηση από εσάς; Όλα αυτά τα ερωτήματα και πολλά περισσότερα θα έχετε την ευκαιρία να διερευνήσετε περισσότερο στη ψυχοθεραπεία. Θα σας ενθάρυννα να δοκιμάσετε να κάνετε μία αρχή με έναν συνάδελφο. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα