• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/12/2023

Καλησπέρα σας. Χαρακτηρίζομαι από ένα μυαλό που κάποιες φορές υπεραναλύει. Εδώ και λίγες μέρες βιώνω ψυχική ενόχληση, αν μπορούμε να το πούμε στρες και άγχος, διότι παρατηρώ πια το πόσες φορές ανοιγοκλείνω τα μάτια μου, ενώ όπως γνωρίζουμε όλοι αυτήν την κίνηση την πραγματοποιεί όλος ο κόσμος πολλές φορές καθημερινά χωρίς να το παρατηρεί (τουλάχιστον ο ίδιος δεν το παρατηρούσα, φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους χωρίς να είμαι σίγουρος). Δυστυχώς ο ίδιος το παρατηρώ πια και αυτό μου δημιουργεί ψυχική δυσφορία. Επιπροσθέτως, δεν γνωρίζω τον λόγο που μου συνέβη αυτό και πως να απαλλαγώ, αφού αυτές οι αυτόματες κινήσεις (το ανοιγόκλειμα ματιών) γίνονται πολλές φορές μέσα στην ημέρα και άρα δεν μπορώ να τις αποφύγω. Δεν ξέρω αν συγκαταλέγεται στο φάσμα της ιδεοληψίας. Και μέσα στην εργασία μου που είναι απαιτητική, δεν μου φεύγει αυτή η παρατήρηση - σκέψη σαν το μυαλό μου να είναι αλέρτ το πόσες φορές θα ανοιγοκλείσω τα μάτια. Και ναι είμαι πολυάσχολο άτομο και με πολλές ευθύνες, διότι θα πει κανείς ότι αν δεν έχεις τι να κάνεις μέσα στην μέρα σκέφτεσαι διάφορα. Προσπαθώ τώρα απλά να το παρατηρώ χωρίς να με αγχώνει. Και συνεχίζω να κάνω την δουλειά μου. Όμως με ενοχλεί διότι πριν δεν το παρατηρούσα καθόλου και δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ τελικά στην πράξη να παραμείνω ήρεμος με αυτήν την εμμονή των τελευταίων περίπου 3 ημερών. Να προσθέσω τέλος ότι τελευταία διάγω μία περίοδο πολλών ευθυνών και οικονομικών υποχρεώσεων. Είμαι από αυτούς που τρέχουν μέσα στην οικογένεια.... Παρακαλώ για βοήθεια - προσέγγιση του προβλήματος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Η παραπάνω εικόνα ταιριάζει όντως με το φάσμα της ιδεοληψίας. Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να γίνει μια πλήρης αξιολόγηση και ενημέρωση σχετικά με την αντιμετωπίση του παραπάνω ζητήματος φαρμακευτικά ή/και ψυχοθεραπευτικά.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πιθανόν όλα αυτά που περιγράφετε να είναι ψυχαναγκασμοί, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο για διάγνωση και παρακολούθηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός