• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/05/2023

Καλησπέρα, πριν ένα χρόνο είχα ουρεοπλασμα ωστόσο λόγω λάθος θεραπειών που δεν έφευγε καθώς και άλλων άρρωστιων(ωτιδια,φαρυγγιτιδα)που προέκυψαν έχω πάρει μέχρι στιγμής από περυσι μέχρι σήμερα 10 αντιβιωσεις. 1.5 χρονο μετά σε συνδυασμό με υποθετα και προβιοτικα πανω από 1 φορές να έχω τσουξιμο κ ενοχληση.μετα τη τελευταία θεραπεία vibramycin 14 μέρες το Σεπτέμβριο 22 και αρνητικη καλλιεργεια εμφάνισα Ιανουάριο 23 αιμοφιλο κολπου και πήρα flagyl. Τελευταία καλλιεργεια Μάρτιος 23 πτωχη χλωριδα. Ξανά υποθετα κ προβιοτικα. Ωστόσο μέχρι και σήμερα είμαι 3 μέρες καλά και μετά πάλι τσουξιμο με λευκα υγρα. Μπορεί να είναι μυκητες; πηρα τον Μάρτιο augmentin (ωτιτιδα) και Απριλιο αντιβιωση για φαρυγγιτιδα αλλά πάντα με προβιοτικα Έχω απελπιστει

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, ναι μπορεί , χρειάζεστε θεραπεία με προβιοτικά

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Έχετε πάρει πολύ αντιβίωση και σίγουρα έχει διπλή η χλωρίδα του κόλπου θα πρέπει να φτιάξετε τη χλωρίδα και χρειάζεται υπομονή

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλύτερα να απευθυνθείς σε γυναικολόγο με ολιστική προσέγγιση για να λυθεί το πρόβλημα.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλο ειναι να λαβετε αγωγη με ενισχυτικα της χλωριδας του κολπου (γαλακτοβακιλλους,προβιοτικα) για τουλαχιστον ενα τριμηνο.

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Μπορεί να είναι μυκητιασικη κολπίτιδα. Καλύτερα να κάνετε μία καλλιέργεια κολπικου υγρού πριν πάρετε αγωγή. Σημαντική φυσικά είναι η χλωρίδα του κόλπου και καλό είναι όταν χρειάζεται να παιρνετε αντιβιωσεις να παίρνετε κ κάποιο προβιοτικο.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο και απογοητευτικό είναι να έχετε αυτές τις ενοχλήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα. Θα προσπαθήσω να σας παρέχω κάποιες γενικές προτάσεις που μπορεί να σας βοηθήσουν αλλά με επιφύλαξη καθώς δεν σας έχω εξετάσει εγώ ο ίδιος κ ούτε γνωρίζω το ακριβές ιστορικό σας και την ηλικία σας.

    Στον κόλπο της κάθε γυναίκας βρίσκονται σε ισορροπία μεταξύ τους εκατομμύρια μικρόβια. Όταν λαμβάνετε μια αντιβίωση για να καταπολεμήσετε μια λοίμωξη αυτή δεν έχει δράση μόνο στα παθογόνα μικρόβια αλλά και σε άλλα μικρόβια απαραίτητα για την διατήρηση της ισορροπίας που ανέφερα πιο πάνω.

    Είναι σημαντικό να θυμάσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου