• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/07/2023

Καλησπέρα σας, τις τελευταίες είκοσι μέρες έχω πόνους στα χέρια. Ξεκίνησε απ τα δάχτυλα, τον καρπό και μετά τον αγκώνα, ενώ την τελευταία εβδομάδα το αριστερό μου χέρι είναι μουδιασμένο από τον ώμο. Επισκέφτηκα δύο ορθοπεδικους οι οποίοι μου μίλησαν για τενοντίτιδα και ωλενια νευριτιδα, με αποτέλεσμα να παίρνω αντιφλεγμονωδη εδώ και δέκα μέρες. Σήμερα μετά από μια ακτινογραφία μου είπαν για ευθειασμο,οπότε συνεχίζω με διαφορετικά αντιφλεγμονωδη και θα ήθελα να μάθω αν η φυσικοθεραπεία βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις, καθώς μέχρι στιγμής έχω λάβει αντικρουομενες απόψεις και οδηγίες.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητέ μου, το να πονάς και στα δύο χέρια δεν είναι λογικό. Δεν μπορείς να κάνεις τενοντίτιδες στα δύο χέρια συγχρόνως. Πρέπει να σε εξετάσω κλινικά και εργαστηριακά μια μαγνητική τομογραφία και ηλεκτρομυογραφήματα στα χέρια. Νομίζω δεν θα βρεθεί κάτι. Θα χαρώ να σε ψάξω και να δώσουμε λύση στο πρόβλημά σου, αν υπάρχει ακόμη την στιγμή που μιλάμε.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, είτε τα συμπτώματα οφείλονται σε παθολογία του αυχένα είτε σε παθολογία του χεριού, οι φυσικοθεραπείες μπορούν σίγουρα να βοηθήσουν.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλημέρα. Αρχικά θα πρέπει να κάνετε ένα ηλεκτρομυογράφημα για να εμπεριστατωθεί η διάγνωση. Η Φυσικοθεραπεία είναι η βασική πρώτη θεραπευτική προσέγγιση των παθήσεων που αναφέρετε.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλησπέρα σας. Όταν είναι σε έξαρση η φλεγμονή δέν κάνουν οι φυσικοθεραπείες. Χρειάζεται την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή πρώτα και όταν μειωθεί η φλεγμονή τότε οι φυσικοθεραπείες.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας! κατ'αρχην αν πονάει όλο το χέρι ή,/και μουδιάζει μάλλον δ μείνει τενοντίτιδα αλλά υπάρχει εμπλοκή κάποιου νεύρου είτε στον αυχενα( λόγ οστεοφυτων ,κήλης κλπ) είτε στην θωρακική έξοδο στον ώμο κλπ. Θα πρέπει λοιπόν να γίνει μια σωστή διάγνωση καθώς και ο ευθιασμός δεν δικαιολογεί απαραίτητα τα συμπτώματα? Πρέπει να δούμε που πιέζεται το νεύρο!κατόπιν τούτου μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπεία και θα βοηθηθείτε αν κάνετε μια σωστή αξιολόγηση και σας κάνει μια θεραπεία αναλογη με την τωρινή σας κατάσταση και.Βλεπουμε συχνά ασθενείς σε αυτήν την φάση και δεν ισχύει αυτό που καμιά φορά δυστυχώς λένε ακόμη ότι δεν κάνει να κάνετε φ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το σημαντικό σε αυτήν την περίπτωση είναι να εξεταστεί προσεκτικά ο αυχένας και να γίνουν εξετάσεις για πιθανή ριζοπάθεια. Κλείστε ραντεβού για εκτίμηση.

    Κωστάκος Θωμάς

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα. Είτε το μούδιασμα προέρχεται από τον αυχένα είτε από τον αγκώνα και στις δύο περιπτώσεις μπορείτε να κάνετε φυσικοθεραπείες άφοβα. Μόνο καλό μπορεί να σας κάνουνε και σίγουρα θα βελτιώσουν το πρόβλημα σας. Καλό θα ήταν να βγάζατε και μια μαγνητική τομογραφία στον αυχένα για να δείτε αν υπάρχει πιθανή δισκοκήλη και όχι απλά ευθειασμός. Τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζω καθημερινά με μεγάλη επιτυχία.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Πρίν τις φ/θεραπείες θα προτιμούσα μια μαγνητική στον αυχένα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Η ωλένια νευρίτιδα και η τενοντοπάθεια είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα . Πρέπει να μπει μια διάγνωση για αρχή και να αντιμετωπιστεί σωστά η νόσος

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη

  • Θα σας έλεγα ότι είναι πιεση νεύρων η νερού που εκλύονται από τον αυχενα

    Θεόδωρος Παπαδόπουλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα