• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλησπέρα σας! Πριν από περίπου 1,5 χρόνο έκανα καυτηριασμό κογχών σε δημόσιο νοσοκομείο, έπειτα από παρατεταμένη χρήση αποσυμφορητικών για την αντιμετώπιση μπουκωματος λόγω covid, το οποίο για πρώτη φορά δεν περνούσε. Τους τελευταίους 2 μήνες περίπου έχω και πάλι έντονο μπούκωμα που καθιστά δύσκολη την καθημερινότητά μου. Η κατάσταση επιδεινώνεται με την έντονη υγρασία, το κλιματιστικό και τη γύρη. Με βοηθάει ο καθαρός αέρας, το ντους και το physiomer. Πήγα σε ιδιώτη ΩΡΛ ο οποίος μου είπε πως η επέμβαση δεν πέτυχε και χρειάζεται επανάληψη. 1. Μπορώ να ξανακάνω σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα (1,5 χρόνος); 2. Κάθε χρόνο θα χρειάζεται να μπαίνω σ αυτή τη διαδικασία και αν όχι πόσο διάστημα κρατούν συνήθως τα αποτελέσματα; 3. Για την τοπική αναισθησία για πόσες ώρες πριν κ μετά χρειάζεται να μη φας κ να μην πιεις τίποτα, διότι με ζοριζει υπερβολικα το θέμα φαγητό κ νερό για πάνω από 1,5 ώρα το πρωί (έχω κάνει προσφάτως εξετάσεις αίματος ήταν όλα οκ) κ στην προηγούμενη επέμβαση δεν μου ζητήθηκε να απέχω από τα παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Με Laser στο Ιατρειο ΕΝΔΟΣΚΟΠΙΚΑ
    Επιστρέφετε στο Σπίτι σας στην Δουλεια σας
    Τρώτε οτι θέλετε προ και μετά

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • 1. Ναι, μπορείτε 2. Με χρήση του διοδικου Laser, που είναι μακράν η καλύτερη μέθοδος και το οποίο χρησιμοποιώ, κρατούν περισσότερο από κάθε άλλη μέθοδο, από την εμπειρία μου για πολλά χρόνια. Και αν ακόμα χρειαστεί μετά από πολλά χρόνια να γίνει κάτι ξανά, θα είναι ένα μικρό "μερεμετι" διάρκειας λίγων λεπτών και όχι εκ νέου χρονοβόρα και "ριζική" επέμβαση 3. Δεν χρειάζεται να απεχετε καθόλου. Σας περιμένω από κοντά για να σας εξετάσω και να πούμε λεπτομέρειες

    Dr. med. Παπασπύρου Κωνσταντίνος

    Χειρουργός Ωτορινολαρυγγολόγος Ενηλίκων - Παίδων

    Παγκράτι

  • ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ Ο ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΓΧΟΤΟΜΗ ΜΕΡΙΚΗ. ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΛΥΝΕΤΑΙ Η ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ Η ΡΙΝΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΗ. Η ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΦΑΙ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη