• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/05/2023

Καλησπερα σας, λογω θεραπειας τεστοστερονης που μου εχει γραψει ο γιατρος εχει πρηστει ο αδενας στον αριστερο μαστο και ενω τον αφαιρεσα (η τουλαχιστον το μεγαλυτερο κομματι) εξακολουθει να ειναι προβαλλομενη η θυλη αν και δεν πιανω κατι απο πισω. Επισης ολο το αριστερο στηθος (και η θυλη) ειναι λες και εχει κατεβει 1-2cm πιο κατω. Μετα απο συνομιλια με 2 πλαστικους χειρουργους με απετρεψαν απο το να κανω χειρουργειο για ανορθωση. Διαβασα για μια θεραπεια rf που εχει παρομοιο αποτελεσμα και ηθελα να ρωτησω αν δουλευει. Ειμαι 34 χρονων με περιπου 15-18% λιπος και περα απο αυτο το σημειο δεν εχω καποια χαλρωση στο δερμα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς δεν μπορεί να εκτιμηθεί εξ αποστάσεως η περίπτωσή σας. Η πτώση που αναφέρετε 1-2 cm που αναφέρετε πρέπει να αξιολογηθεί από κοντά και έπειτα να προταθούν οι λύσεις .

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Θα πρέπει να γίνει κλινική εκτίμηση απο κοντά για να σας απαντήσω
    Ευχαριστώ

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Το πρόβλημα είναι η προβάλλουσα θέση της θηλής ή η θέση της;
    Δυστυχώς δε μπορώ να σας απαντήσω γιατί δεν έχω εικόνα του προβλήματος κάτι που αναγκαστικά γίνεται με την κλινική εξέταση.
    Γενικά τα RF μπορούν να συσφίξουν ελαφρά το δέρμα, όχι όμως να το ανορθώσουν.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καταρχήν ευχαριστώ για την ερώτηση. Θα προσπαθήσω να σας δώσω κάποια απάντηση αν και μόνο από την ερώτηση δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη γνώμη πριν σας εξετάσω. Μου είπατε λοιπόν Όπως δύο πλαστικοί χειρουργικοί σας απέτρεψαν από το να κάνετε χειρουργείο για διόρθωση. Εσείς όμως πήγατε εκεί για να βρείτε μία λύση στο πρόβλημά σας. Οι θεραπείες όλες δουλεύουν υπό προϋποθέσεις. Αυτό θα πρέπει να στο προτείνει ο γιατρός σας και όχι να το σκέφτεστε μόνος σας. Στις μέρες μας υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές θεραπείες. Υπάρχουν πάντα πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα και την απάντηση θα πρέπει να την ζητήσετε από τον γιατρό σας, είτε είμαι εγώ , είτε είναι ... Διάβασε περισσότερα

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να κάνετε έναν πλήρη ορμονολογικό έλεγχο και να γίνει εκτίμηση δια ζώσης

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός