• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/03/2024

Καλησμπερα εχω ενα προβλημα που με απασχολει. Εδω και 2 φορες μεσα στην εβδομαδα οταν κοιμαμαι το βραδυ ακουω ξαφνικα απο το κινητο μου φωνες οι οποιες ειναι σαν συζητησης ξυπναω κανονικα και απενεργοποιω το κινητο μου και το ξαναανοιγω.το θεμα ειναι οτι μονο εγω το ακουω και οχι ο συζυγος μου η τα παιδια μου .και το αλλο ειναι οτι δεν τρομαζω εννοω ειμαι ξυπνια ,μετα ξανα κοιμαμαι, ειμαι και εγκυος δεν ξερω τι γινεται δεν μου εχει ξανασυμβει

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μάλλον βλέπετε όνειρο ή εφιάλτη , νομίζετε πως είστε ξύπνια αλλά είναι αυτό το μισό κοιμισμένη που νομίζουμε πως δεν κοιμόμαστε , όταν είστε εντελώς ξύπνια όρθια μέσα στην μέρα σας δεν το παθαίνετε ε!?! Μήπως σας λείπει μαγνήσιο?? Μιλήστε με τον γιατρό σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτό μόνο στον ύπνο συμβαίνει; μήπως είναι κάποιο όνειρο και δεν είσαστε ξύπνια όπως πιστεύετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας αυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι ένα είδος ψευδαισθήσεων υπνικής παράλυσης, όπου η μνήμη και η αίσθηση του ήχου λειτουργούν κατά τη διάρκεια του ύπνου. Είναι σημαντικό να επισημάνετε αυτές τις εμπειρίες στον γιατρό σας, ειδικά τώρα που είστε και εγκύος. Επίσης η επίσκεψη σας σε έναν ειδικό στην ψυχική υγεία μπορεί να παρέχει περισσότερα φώτα για την κατάσταση και να προσφέρει στρατηγικές για τη διαχείρισή της.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με τις φωνές που ακούτε από το κινητό σας κατά τον ύπνο φαίνεται ανησυχητικό. Είναι σημαντικό να εξετάσουμε τις πιθανές αιτίες αυτού του φαινομένου. Πιθανώς να πρόκειται για μια κατάσταση, κατά την οποία ο εγκέφαλος παραμένει σε κατάσταση ύπνου ενώ το άτομο είναι ξύπνιο. Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε περιόδους έντασης και άγχους. Ωστόσο, λόγω της εγκυμοσύνης σας, είναι σημαντικό να συζητήσετε αυτό το θέμα με τον γυναικολόγο σας.
    Μια συνεδρία με ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή μπορεί επίσης να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους και να επεξεργαστείτε τα συναισθήματα σας που σας φέρνουν σε αυτήν την κατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής