• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/03/2024

Καλησπέρα σας η αλλαγή ώρας πως αλλάζει στην ψυχολογία των ανθρώπων

6 ειδικοί απάντησαν

  • Από ρυθμίζει για 2-3 μέρες το βιολογικό μας ρολόι όμως μετά συνηθιζουμε ξανά , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί να προκύψουν αλλαγές στη διάθεση, διαταραχές ύπνου για μερικές ημέρες. Συμβουλευθείτε τον ιατρό σας για λεπτομέρειες.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η αληθεια είναι πως η αλλαγή ώρας ΔΕΝ επηρεάζει. Αυτό που έχει αποδειχθεί είναι η αλλαγή συμπεριφοράς με τις εποχές κυρίως Χειμώνα και Καλοκαίιρ. Επίση το όλο θέμα έχει να κάνει με το πόσο διαρκεί η λάμψη του ήλιου. Συνήθως χώρες που έχουν πολύ μικρό χρονικό διάστημα ήλιο και το περισσότερο μέρος της μέρα είναι σκοτάδι έχει φανεί πως υπάρχει πτώση της διάθεσης.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,
    Η αλλαγή της ώρας μπορεί να έχει σημαντικές επιπτώσεις στην ψυχολογία των ανθρώπων, σύμφωνα με τις ερευνητικές μελέτες στον τομέα της ψυχολογίας. Κάθε φορά που γίνεται η αλλαγή, παρατηρείται μια προσαρμογή του ατόμου στο νέο ωράριο, η οποία μπορεί να επηρεάσει τον ύπνο, τη διάθεση και την απόδοση στην καθημερινότητα του.

    Η αλλαγή ώρας, ειδικά όταν γίνεται η μετάβαση από τη χειμερινή στη θερινή ώρα, μπορεί να προκαλέσει διαταραχές στον ύπνο των ανθρώπων, καθώς ο οργανισμός χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στο νέο ωράριο. Αυτό με την σειρά του μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένη κόπωση, νευρικότητα, μειωμένη συγκέντρωση κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Η αλλαγή ώρας σε συνδυασμό με την αλλαγή της εποχής (άνοιξη) καλεί τον οργανισμό μας να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες. Οι αλλαγές στο φως της ημέρας και στη θερμοκρασία μεταβάλλουν μια σειρά από βιολογικές λειτουργίες, όπως το μεταβολικό και το κιρκάδιο ρυθμό μας (το λεγόμενο «βιολογικό μας ρολόι»). Συνεπώς, επηρεάζονται οι συνήθειες του ύπνου μας, η όρεξή μας για φαγητό αλλά και τα επίπεδα της ενέργειάς μας. Αυτό για ορισμένο διάστημα μπορεί να απορρυθμίσει ολόκληρη τη ρουτίνα μας και να παρατηρηθούν αλλαγές και στην ψυχική μας διάθεση, από έντονο άγχος μέχρι συναισθήματα απογοήτευσης και θλίψης.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα σας, η αλλαγή της ώρας μπορεί να επηρεάσει την ψυχολογία των ανθρώπων, κυρίως μέσω της αλλαγής στο ύπνο και το ωράριο των δραστηριοτήτων τους. Ερευνητικές μελέτες έχουν δείξει ότι η μετάβαση σε διαφορετικές χρονικές ζώνες μπορεί να οδηγήσει σε αυξημένο στρες, κόπωση, δυσκολίες ύπνου και αλλαγές στη διάθεση. Ωστόσο, η επίδραση αυτή διαφέρει από άτομο σε άτομο αναλόγως του πώς προσαρμόζονται οι άνθρωποι στις νέες συνθήκες.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια