• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/07/2023

Καλησπέρα σας εδώ και κάποιον καιρό όταν σηκωνω το πάνω χείλος εσωτερικά στο ούλο και κάτω απ' το άνω χείλος στο στόμα, είναι κόκκινο ερεθισμένο και νιώθω λες και είναι γρατζουνισμενο και το κατάλαβα επειδή όταν βουρτσίζω τα δόντια μου παρόλο που έχω μαλακή οδοντόβουρτσα και χρησιμοποιώ sensodyne , κάθε φορά που τα βουρτσίζω με πονάει λες και είναι γδαρμένο ενώ δεν είναι, είναι απλά ερεθισμένο στο ούλο και κάτω απ' το άνω χείλος από μέσα δηλαδή. Τι μπορεί να είναι; ευχαριστώ

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Μπορεί να είναι από τραυματισμός ,μόλυνση μέχρι απόστημα και ούτω καθεξής..Διάγνωση θα σας κάνει ο γιατρός σας αφού σας εξετάσει για να σας δώσει μια θεραπεία να σας κάνει καλά.

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Μπορει να ειναι αποστημα,ειτε περιοδοντικο,δηλαδη μικροβια που μολυναν το ουλο ειτε οδοντικο αποστημα,μικροβια δηλαδη που αναπτυχθηκαν στο ριζικο σωληνα και περασαν το ακροριζιο...αν το αποστημα ειναι περιοδοντικο τοτε με ενα καλο καθαρισμο απο τον γιατρο σας το προβλημα θα υποχβρησει,αν το αποστημα προερχεται απο το δοντι τοτε το δοντι πρεπει να θεραπευτει ενδοδοντικα(απονευρωση με απλα λογια)

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Πιθανη ουλιτιδσ,χρειαζεται ομως κλινικη εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δεν μπορώ να πω χωρίς να έχω κλινική εικόνα, αλλά αν υπάρχει ενόχληση στο ούλο που επιμένει για πάνω από δέκα μέρες, σημαίνει ότι δεν είναι τραυματισμός. Πρέπει να το δει οδοντίατρος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Kαλησπέρα σας,
    Θα συνιστουσα μια κλινικη εξεταση στον οδοντιατρο γιατι δεν ειναι θέμα απονευρώσεων αλλα περιοδοντικων προβλημάτων.

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα σας*έτσι όπως το περιγράφετε , ενδέχεται να είναι ,'η περιακροριζική φλεγμονή ,ή περιοδοντική φλεγμονή, ή κάποιου είδους στοματολογική πάθηση, Σε καμιά περίπτωση όμως , δεν μπορεί να σας δωθεί σίγουρη διάγνωση, θα πρέπει να επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ GEL ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΣΤΟΜΑΤΟΛΟΓΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Συνήθως τραυματισμός από την βούρτσα που δημιουργεί τοπικά ένα έλκος στο βλεννογόνο, θα πρότεινα να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας!

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Για μπορέσουμε να απαντήσουμε στο ερώτημα σας απαιτείται κλινική κ πιθανόν κ ακτινογραφικη εξέταση. Γενικά κάθε ερεθισμός βλεννογόνου - ούλων που παραμένει πέραν της εβδομάδας ή επανεμφανίζεται πρέπει να εξετάζεται.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν δεν σας δει απο κοντα καποιος γιατρος δεν ειναι ευκολο να συμπερανει κανεις μονο απο την περιγραφη.πολλα μπορει να συμβαινουν,αλλα ακομα κ τιποτα.μπορει να ειναι ενας περιοδοντικος θυλακας η περιοδοντικο αποστημα,μπορει απλα να εχει τραυματιστει τοπικα το ουλο η μπορει απλα να ειναι θεμα μιας συνηθισμενης ουλιτιδας λογω της συσσωρευσης πετρας στην περιοχη,οποτε κανοντας εναν καθαρισμο με υπερηχους σε συνδυασμο με ξεστρα (εργαλεια χειρος) αν χρειαστει να βελτιωθει κατα πολυ η ευαισθησια η κ να εξαφανιστει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,μπορεί όντως να φάγατε κάτι μπορεί ζεστό ή κάποιο σκληρό σε αυτό το σημείο και να ερεθίστηκε..περιμένετε μια εβδομάδα,1 μερες και αν δεν περάσει επισκεφθείτε ένα στοματολογο.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Ένας κλινικός έλεγχος θα μπορούσε να διαφωτίσει περισσότερο τα πράγματα, η συμβουλή μου πάντα είναι αυτή.
    Τώρα, για το συγκεκριμένο ερώτημα, αν κατάλαβα καλά, αναφέρεστε στον βλεννογονο του χείλους, οπότε μια εικασία θα ήταν ότι πρόκειται για αφθα, είτε για κάποια αλλεργική αντίδραση σε κάποιο μεταλλικό αντικείμενο, όπως piercing για παράδειγμα.
    Και πάλι να τονίσω, πρόκειται για μια απλή εικασία, οπότε η συμβουλή μου είναι ο κλινικός έλεγχος και η ενδελεχής στοματική υγιεινή

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη